Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry

Poznaj objawy oraz sposoby leczenia skóry dotkniętej AZS. Jak dbać o nią, by zminimalizować skalę problemu?

Jakie są przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry?

AZS to przypadłość, którą zna bardzo wielu rodziców. Zdecydowanie rzadziej pojawia się ona u osób dorosłych. Niestety wpływ środowiska, w którym obecnie żyjemy, sprzyja alergiom i powstawaniu właśnie tego rodzaju dolegliwości skórnych. Obwiniać w pewnym stopniu możemy zanieczyszczenia występujące w powietrzu, jak również w pożywieniu. Chemia, z którą nasz organizm musi sobie na co dzień radzić, pod wieloma względami upośledza jego funkcje. Atopowe zapalenie skóry jest właśnie reakcją układu immunologicznego, który staje w obronie przed alergenami. Mogą nimi być składniki pokarmowe, pyłki, ale również sierść lub ślina zwierząt domowych.

Jeżeli zmagasz się z alergią, a Twoja skóra jest mocno przesuszona, szorstka i dostrzegasz na niej różowe lub zaczerwienione placki, to może świadczyć o AZS. W pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim alergologiem, choć lekarz rodzinny również powinien rozpoznać tę chorobę. Co ciekawe, atopowe zapalenie skóry pojawia się często zupełnie niespodziewanie, bez uprzedzenia i wcześniejszych objawów alergii. Zdarza się, że rozwija się ona u kogoś dopiero po kilkudziesięciu latach życia i jednym z pierwszych symptomów jest właśnie kondycja skóry.

Diagnoza AZS, co dalej?

Od czego zacząć zmagania z AZS? Od ustalenia, co jest jego przyczyną. Jadłaś ostatnio coś nowego? Próbowałaś owoców morza lub jakiś egzotyczny owoc? A może zmieniłaś proszek do prania lub mydło? Suche placki typowe dla AZS mogą się pojawić w miejscu kontaktu skóry z alergenem znajdującym się np.na  bransoletce, koszulce, ale jeśli są efektem alergii pokarmowej, miejsce ich występowania nie będzie wskazówką. Postaraj się wyeliminować alergeny i przez pewien czas unikaj narażania się na nowe. Zrezygnuj z jedzenia nieznanych potraw, testowania nowych kosmetyków. Pozwól skórze się wyciszyć i zagoić. Wysprzątaj swój dom. Pozbądź się kurzu, a najlepiej pochowaj również niepotrzebne przedmioty, na których zwykle się osadza. Pamiętaj o przetarciu również roślin, które masz w mieszkaniu, wypraniu zasłon i firan, ewentualnie rezygnacji z nich.

Kolejną kwestią jest wsparcie procesu rekonwalescencji skóry. Najlepszymi kosmetykami na AZS są emolienty. Wybierz tego rodzaju mydło, płyn do kąpieli oraz koniecznie balsam. Nawilżanie ciała, szczególnie chorobowo zmienionych miejsc powinno się odbywać minimum 2 razy dziennie, a najlepiej co 4-6h. Zadbaj również odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności powietrza w domu. Idealnie, by w mieszkaniu utrzymywało się 18-20 stopni. Jeśli jest taka potrzeba, używaj nawilżacza. Jego działanie wpłynie korzystnie nie tylko na skórę, ale także nawilży Twoje drogi oddechowe, rozrzedzi ewentualną wydzielinę z nosa, jeśli jest ona jednym z objawów alergii.

Z uwagi na fakt, że AZS nasila się zimą, a także źle reaguje na wiatr, w mroźne dni noś rękawiczki poza domem, ponieważ przesuszona, pękająca skóra między palcami bardzo często towarzyszy alergii. Smaruj też dłonie kremem do rąk dla skóry atopowej, który wzmocni jej barierę hydrolipidową i zabezpieczy przed przesuszeniem.

Wpis partnera.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię