Dom i ogród

Co zrobić, gdy zalewa nas sąsiad?

Co zrobić, gdy zalewa nas sąsiad?
Co zrobić, gdy zalewa nas sąsiad?

Mieszkanie w bloku ma swoje plusy i minusy. Właściciele mieszkań doskonale wiedzą, jak istotne jest odpowiednie sąsiedztwo, które nie zakłóca naszego spokoju i nie wtrąca się w nasze życie. To model spotykany najczęściej w nowych blokach, w których ludzie – wbrew temu, co pokazywał znany serial „Alternatywy 4” – pozostają anonimowi i najczęściej nie nawiązują bliższych kontaktów z sąsiadami. Nie zawsze jednak jest to możliwe, szczególnie gdy dotknie nas problem zalewania mieszkania przez lokatorów z góry. Co zrobić w takim przypadku?

Rozmowa zawsze pomaga

Pierwszym krokiem jest z pewnością udanie się do sąsiada i poinformowanie go o przeciekającym suficie. Warto bowiem zwrócić uwagę, że lokatorzy mieszkania nad nami nie muszą wiedzieć, że coś niedobrego dzieje się z ich instalacją. Awaria może być zlokalizowana w takim miejscu, że na pierwszy rzut oka trudno ją dostrzec. Widoczne są natomiast efekty, czyli zacieki na ścianach i suficie w mieszkaniu znajdującym się piętro niżej. Co więcej, może się okazać, że sąsiedzi wyjechali na jakiś czas i mieszkanie stoi puste. To prawdziwy kłopot, w którego rozwiązaniu na pewno pomoże administracja budynku lub wspólnota mieszkaniowa. Mają oni kontakt do każdego z lokatorów, dlatego mogą szybko powiadomić właścicieli o problemie z przeciekającą instalacją.

Jeśli uda wam się porozmawiać z sąsiadem, należy ustalić plan działania. Nie liczy się jedynie usunięcie awarii, ale także naprawa szkód. Nie mogą one obciążać waszego budżetu, bo to nie wy jesteście winni tego, że instalacja nie jest szczelna lub uległa uszkodzeniu. Warto od razu ustalić zakres prac, jakie trzeba będzie wykonać, aby sąsiad był gotowy na pokrycie niezbędnych kosztów. Jeśli jest ubezpieczony, w takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie do ubezpieczyciela, który – w zależności od wewnętrznych procedur – przyśle na miejsce rzeczoznawcę, aby oszacował wysokość szkód lub też poprosi o przedstawienie kosztorysu, na podstawie którego będzie można pokryć wszystkie wydatki.

Ubezpieczenie

Wspomnieliśmy o najlepszym rozwiązaniu, jakim jest ubezpieczenie mieszkania. Dziś jest to coraz częściej standard, a w przypadku zakupu lokalu za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego, wręcz obowiązek. Warto polisę rozszerzyć o różne ryzyka, w tym zalanie. Chroni was to przed odpowiedzialnością za szkody, jakie może wywołać rozszczelniona instalacja wodno – kanalizacyjna. Jeśli posiadacie dobrą polisę, wówczas odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel. Oczywiście koszty polisy z dodatkowymi rozszerzeniami są wyższe, ale z pomocą szybkiej pożyczki pokryjecie je bez trudu.

Osobną kategorią jest spór z sąsiadem, który po pierwsze nie ma ubezpieczenia, a po drugie uchyla się od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Zanim rozwiążecie tę kwestię prawnie, czyli kierując sprawę do sądu, musicie wykonać remont sami. Jest to niezbędne, aby niszczenie ścian czy sprzętów w waszym mieszkaniu nie postępowało. Co więcej, samodzielne usunięcie szkód, w czym pomoże szybka pożyczka, wyeliminuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni w zawilgoconym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię