Dom i ogród

Dywan do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego: wzór i wielkość – na co się zdecydować?

Dywan do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego: wzór i wielkość – na co się zdecydować?
Dywan do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego: wzór i wielkość – na co się zdecydować?

Czy wiesz, że pierwszy znany historycznie dywan powstał 400 lat przed narodzinami Chrystusa? Wyobraź sobie, że wstajesz rano, jest zima, ciemny, mroczny listopad… Wyjście spod kołdry wydaje się misją niemożliwą. Ale na szczęście jest dywan! Gdy tylko gołe stopy dotkną ciepłego i przyjemnego w dotyku materiału, to od razu robi się tak jakoś lepiej na sercu. A co, gdyby dywanu tam nie było? Gdybyśmy każdego dnia musieli stawać na gołej i zimnej posadzce? Na samą myśl po plecach przechodzą dreszcze! Właśnie dlatego zawczasu powinniśmy pomyśleć o dywanie do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego. O tym, który dywan wybrać, piszemy w poniższych akapitach. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dywan do pokoju dziecięcego

Wybierając dywan do pokoju dziecięcego warto mieć na uwadze fakt, kto najczęściej będzie z niego korzystał. W zależności od wieku dziecka możemy dobrać dywan do jego zainteresowań. Wśród popularnych wzorów znajdują się między innymi dywany z nadrukiem, który imituje ulice miasta (może on wtedy służyć do zabawy – układanie zabawkowych samochodów na ulicach to wspaniały pomysł). Inne dywany mają nadruki popularnych postaci z filmów, bajek i komiksów (od Dartha Vadera z „Gwiezdnych Wojen”, przez bohaterów komiksów Marvela, po księżniczki z filmów animowanych Disneya). Dywan w pokoju dziecka powinien być radosny i odpowiadać jego zainteresowaniom. Jak pokazuje powyższy akapit – może być również dodatkowym miejscem do zabawy, który pobudza wyobraźnię.

Dywan do salonu lub sypialni

O zaletach posiadania dywanu w sypialni wspomnieliśmy już w pierwszym akapicie. Wstając z łóżka lub kładąc się spać, zamiast po zimnej posadzce będziemy mogli stąpać po ciepłym, miękkim i przyjemnym w dotyku dywanie. Z kolei dywan w salonie nada pomieszczeniu ciepłego, przytulnego charakteru i może zabezpieczyć podłogę przed porysowaniem. Będzie więc funkcjonalny i dodatkowo sprawdzi się jako element dekoracji, dopełniający kompletu wypoczynkowego. 

Podsumowanie

Dywany mogą być prostokątne, kwadratowe, owalne lub w nieregularnych kształtach. Jednolite lub wzorzyste, wielobarwne i stonowane kolorystycznie. Powstają z różnych materiałów i są różnej grubości. W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia szukamy dywanu, możemy zdecydować się na kompletnie inny wybór. Dywan coraz częściej ma wiele funkcji, a do najważniejszych należy ocieplenie pomieszczenie (zimno „nie ciągnie” od podłogi), a także charakter dekoracyjny.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię

  • jestem fanką niewielkich rozmiarów dywanów, jednak uważam, że każdy może znaleźć coś dla siebie 🙂 wszystko zależy od potrzeb użytkowników, wymiarów pomieszczenia i wystroju 🙂