Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca w codziennej pielęgnacji. Charakteryzuje się widocznymi, prześwitującymi naczynkami krwionośnymi, oprócz tego jest bardzo cienka i delikatna. Jest typowa dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym, ale zmagają się z nią także młode kobiety w wieku około 25-30 lat. To cera wyjątkowo wrażliwa, reaktywna i skłonna do podrażnień. Wymaga ona poświęcenia jej wiele uwagi, jak i prawidłowej pielęgnacji, gdyż na jej podłożu może rozwinąć się trądzik różowaty.
Trądzik różowaty a cera naczynkowa
Cera naczynkowa nie jest chorobą, a przede wszystkim defektem kosmetycznym. Mimo to na jej podłożu może rozwijać się dermatoza, jaką jest trądzik różowaty. Oprócz tego, że skóra naczynkowa jest bardzo cienka i delikatna, może towarzyszyć jej przesuszenie, uczucie ściągnięcia, pieczenie, a także świąd. Dodatkowo charakteryzuje się ona dużą wrażliwością na niektóre z kosmetyków, gwałtowne zmiany temperatury, suche i mroźne powietrze czy przebywanie w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Posiadanie cery naczynkowej znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że z czasem rozwinie się na niej trądzik. Pierwszym z objawów, który powinien wzbudzić nasze podejrzenia, jest pojawiający się znienacka rumień, szczególnie pod wpływem stresu, silnych emocji, dużego wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu lub gorących i ostrych potraw.
Trądzik różowaty – ważne informacje
Trądzik różowaty to przewlekła i zapalna dermatoza skóry twarzy, która może występować nawet u 10% populacji. Zdecydowanie częściej występuje w przypadku kobiet niż mężczyzn, przy czym u mężczyzn jej przebieg jest o wiele cięższy.
Trądzik różowaty występuje u kobiet w przedziale wiekowym 30-55 lat. Pierwsze objawy, jak rumień, mogą jednak pojawić się już około 25. roku życia. Natomiast pełen rozwój choroby przypada na wiek okołomenopauzalny. Trądzik ten jest typowy dla osób o jasnej karnacji, blond włosach i niebieskich oczach.
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
Prawidłowe rozpoznanie tej choroby jest kluczowe dla jej leczenia i zahamowania rozwoju. Niestety jej pierwsze objawy często są niejednoznaczne i wiele osób bagatelizuje je lub traktuje jako symptomy innej dermatozy, jaką jest trądzik pospolity. Tymczasem leczenie trądziku różowatego preparatami przeznaczonymi do trądziku pospolitego może jedynie pogorszyć stan naszej cery i zaostrzyć objawy. Warto mieć na uwadze, że te dwie choroby poza wspólnym członem w nazwie nie mają ze sobą wiele wspólnego.
W pierwszej fazie rozwoju choroby oprócz rumienia o charakterze napadowym pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje, które następnie tworzą na skórze charakterystyczne pajączki. W kolejnej fazie, tzw. grudkowo-krostkowej, dochodzi do utrwalenia rumienia, a oprócz tego pojawiają się grudki i krostki. Warto pamiętać, że przy trądziku różowatym nie występują zaskórniki.
Jeśli w tym czasie w dalszym ciągu nie zostanie wprowadzone właściwe leczenie i pielęgnacja skóry, postać grudkowo-krostkowa może przekształcić się w przerostowo-naciekową, w której dochodzi do zwłóknienia i przerostu gruczołów łojowych. Charakteryzuje się to np. przerostem nosa lub obrzękiem twarzy. Występuje także postać oczna, w której zmiany zlokalizowane są wokół oczu oraz w samym narządzie wzroku. Jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy często przypominają zapalenie spojówek, a także stany zapalne brzegów powiek czy rogówki.
Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?
Cera naczynkowa i z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto mieć na uwadze fakt, że rozwój trądziku różowatego będziemy w stanie zahamować tylko wtedy, gdy będziemy dbać o naszą skórę w świadomy sposób. Przede wszystkim warto zacząć stosować preparaty wzmacniające naczynka, łagodzące zaczerwienienia, a także chroniące przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, które mogą zaostrzać objawy trądziku. Ważne, aby pamiętać o aplikacji kremu z odpowiednio wysokim filtrem SPF.
Oprócz tego osoby z cerą naczynkową i trądzikiem różowatym powinny unikać opalania, korzystania z sauny, a także spożywania alkoholu oraz ostrych przypraw.
Dodaj komentarz