Moto

Formalności po sprzedaży auta – o czym należy pamiętać?

Formalności po sprzedaży auta - o czym należy pamiętać
Formalności po sprzedaży auta - o czym należy pamiętać

W planach masz sprzedaż auta? Wystawiłeś ogłoszenie i zastanawiasz się co zrobić dalej? Aby uniknąć kłopotów po sprzedażowych należy dopełnić kilku formalności, odwiedzić pewne urzędy i przede wszystkim spisać wcześniej odpowiednio przygotowaną umowę transakcji. Sprzedający samochód ma zdecydowanie mniej obowiązków niż jego nabywca. W poniższym artykule przedstawimy, jakich obowiązków należy dopełnić.

Umowa kupna-sprzedaży

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to dokument potwierdzający transakcje i jednocześnie zabezpieczający obie strony przed nadużyciami. Z perspektywy sprzedającego ważne jest, aby dokument chronił przed ewentualnym „zwrotem” samochodu lub reklamacjami ze strony nowego właściciela. W dokumencie koniecznie powinien znaleźć się zapis informujący o tym, że kupujący przed dokonaniem transakcji zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób można ograniczyć ewentualne roszczenia nabywcy. Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu możesz pobrać tutaj.

Zgłoszenie sprzedaży w ciągu 30 dni

Jako sprzedawcy mamy na to 30 dni od dnia dokonania transakcji. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą administracyjną w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście, dziś już możemy to zrobić przez Internet. Wystarczy wejść na portal rządowy gov.pl i poprzez profil zaufany wypełnić wniosek z załączeniem zdjęcia lub skanu umowy kupna-sprzedaży. Jako potwierdzenie dostajemy UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). 

Informacja do ubezpieczyciela

Pojazd sprzedajemy zwykle z ważnym ubezpieczeniem OC. Dlatego poza dowodem rejestracyjnym i rzecz jasna kluczykami, musimy również oddać kupującemu dokumenty potwierdzające ważność OC. W ciągu 14 dni powinniśmy powiadomić o tym fakcie również ubezpieczyciela. Wówczas prawa i obowiązki związane z OC przechodzą na nowego właściciela. Radzimy jednak zrobić to jak najszybciej, zwłaszcza gdy tuż po sprzedaży pojazdu zbliża się termin opłacenia kolejnej raty składki OC. W przypadku niezgłoszenia tego faktu, odpowiadamy solidarnie z kupującym, narażając się na niespodzianki w przyszłości. Jak dopełnić tej formalności? Wystarczy, że przekażemy ubezpieczycielowi informację , w której podamy następujące dane – data transakcji, dane stron transakcji oraz dane pojazdu. Możemy również dostarczyć skan umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty dostarczamy pocztą tradycyjną lub mailem. W przypadku gdy nowy właściciel wypowie zawartą wcześniej przez nas umowę ubezpieczenia OC, a jednocześnie my dopełniliśmy powyższych formalności, możemy liczyć na zwrot składki. Zdarza się tak również, kiedy miejsce ma ponowne obliczenie składki OC (rekalkulacja składki) przez TU. To wynik na przykład zakupu auta przez młodego i niedoświadczonego kierowcę. Wiele zależy też od czasu pozostałego do ustania umowy. Ubezpieczyciel więc może, ale wcale nie musi dokonywać rekalkulacji składki OC.


Jeśli swój używany pojazd sprzedajemy w profesjonalnym skupie samochodów, w tym w Skup Aut Autozmieniarka, którego stronę Internetową możesz sprawdzić klikając w link  https://autozmieniarka.pl/stare-samochody-zabytkowe/, to z pewnością pokierują Cię. Jeśli jednak nabywcą jest osoba prywatna, to sami musimy wiedzieć, jakich formalności musimy dopilnować.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię