Dom i ogród

Industrialne oświetlenie do domu – jak wybrać lampy?

Industrialne oświetlenie do domu – jak wybrać lampy?
Industrialne oświetlenie do domu – jak wybrać lampy?

Zbudowanie pięknego oświetlenia do domu wymaga nieco zachodu i zadbania o rozmaite detale. W końcu pojedyncza oprawa to stanowczo za mało. Należy stworzyć kompleksowy system świetlny, składający się z lamp w odpowiednim stylu. Jedną z najpopularniejszych tendencji ostatnich lat pozostaje nurt industrialny. Czy lampy tego typu faktycznie warto wprowadzić do modnych przestrzeni? O tym napiszemy poniżej.

Nurt industrialny w aranżacji wnętrz

Styl industrialny ściśle wiąże się z pomieszczeniami postfabrycznymi i magazynowymi, które od drugiej połowy XX wieku zaczęto adaptować na wygodne mieszkania.

Były duże i przestronne. Często zamiast podziału na wiele mniejszych wnętrz, wyróżniały się jednym wielkim pomieszczeniem, w którym zaznaczało się tylko poszczególne strefy funkcyjne, jak sypialnia, kuchnia lub salon.

Współcześnie styl ten ponownie staje się bardzo popularny. O ile jednak dawniej takie wnętrza wykorzystywano z konieczności, to obecnie nurt wprowadza się do najmodniejszych aranżacji, ponieważ pozwala na zbudowanie ciekawych i efektownych pomieszczeń o wysokiej funkcjonalności.

We wnętrzach industrialnych chętnie pozostawia się na widoku elementy konstrukcyjne. Odsłania się cegły, belki sufitowe lub masywne filary. Na ścianach montuje się płyty betonowe, a deski podłogowe bynajmniej nie muszą być równomiernie polakierowane.

W tym nurcie wykonuje się również surowe i proste meble, o mocno zgeometryzowanej formie. Wyróżnia je olbrzymia praktyczność oraz ciekawa, ponadczasowa stylistyka, pasująca do wielu aranżacji. Również oprawy oświetleniowe mogą być industrialne i świetnie sprawdzać się w tego typu przestrzeniach.

Oświetlenie industrialne – co je wyróżnia?

Design lamp industrialnych opiera się na najprostszych bryłach geometrycznych. Do wnętrz wprowadza się modele pofabryczne lub stylizowane. Wykonuje się je z metalu i szkła. Niekiedy bardziej dekoracyjne modele produkuje się z nietypowych surowców. Wielu projektantów wnętrz oraz osób prywatnych chętnie wybiera na przykład lampy stojące i wiszące z osłonami źródeł światła odlanymi w całości z betonu.

Konstrukcja opraw industrialnych wyróżnia się wielką prostotą. Lampy mają być przede wszystkim funkcjonalne. Nie posiadają zatem nadmiernej ilości ozdobników. Zazwyczaj za ich estetykę odpowiada zastosowanie wysokiej jakości materiałów, ewentualnie pomalowanych na efektowny, wyrazisty kolor.

Ciekawym elementem dekoracyjnym lamp industrialnych są same źródła światła. Szczególnie ciekawie prezentują się okazałe produkty typu LED, stylizowane na żarówki edisonowskie.

Jakie rodzaje lamp industrialnych są popularne?

Lampy industrialne występują w różnych formach i wielkościach. Bez trudu można zatem zbudować funkcjonalny i spójny system oświetleniowy do małych lub dużych przestrzeni.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się efektowne oprawy wiszące, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Mogą mieć jedno źródło światła, skryte pod obszernym kloszem. Spotyka się także okazałe żyrandole. Specyficznym typem lamp wiszących w stylu industrialnym są rozwiązania typu „pająk”. Składają się z kilku żarówek na długich przewodach, które podwiesza się w formie efektownych kaskad.

Innym rodzajem lamp industrialnych są modele stojące – podłogowe i stołowe. Zazwyczaj produkuje się je z metali w naturalnym odcieniu surowca lub pokrytych jednym kolorem farby. Niekiedy źródła światła osłania się wyłącznie cienką siatką, przez którą widać dokładnie całe źródło światła.

W systemie oświetleniowym przydają się kinkiety. Można znaleźć szeroki wybór lamp tego typu w stylu zbliżonym do modeli wiszących i stojących. Tak buduje się spójny zespół produktów, pozwalających na funkcjonalne i efektowne oświetlenie całej przestrzeni.

Lampy industrialne nie tylko w loftach

Lampy industrialne to podstawowy element oświetleniowy do modnych przestrzeni domowych lub biurowych. Chętnie używa się ich jednak również w innych aranżacjach – dla przełamania rutyny i zbudowania aranżacji praktycznych i ciekawych wizualnie zarazem. Montuje się je choćby w pomieszczeniach w stylu klasycznym lub boho.

Styl industrialny wyzbył się obecnie skrajnej surowości i potrafi być naprawdę piękny. Można stawiać na klasyczny design postfabryczny lub wybrać rozwiązania modern vintage, łączące retro estetykę z prostotą geometrycznych form. Dzięki takim lampom każdemu bez trudu udaje się perfekcyjnie doświetlić domowe przestrzenie.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię