Zdrowie

Jak możesz się upewnić, że kupujesz zdrowe produkty? Wyjaśniamy!

Jak możesz się upewnić, że kupujesz zdrowe produkty Wyjaśniamy!
Jak możesz się upewnić, że kupujesz zdrowe produkty Wyjaśniamy!

Świadomość konsumentów rośnie: dlatego sklepy oferujące zdrową żywność pojawiają się jak grzyby po deszczu, a produkty z etykietą „BIO” to już standard w marketach. Skąd jednak mieć pewność, że wybierane jedzenie rzeczywiście jest zdrowe?

BIO-produkty w pigułce

Decyzja o rozpoczęciu zdrowego trybu życia jest ściśle związana ze zmianą diety i wybieranych produktów spożywczych. Czy podstawą zdrowego odżywiania powinny być produkty BIO? Czym one właściwie są? Oznaczone tym symbolem warzywa, owoce, kasze, makarony czy napoje są niczym innym, jak ekologiczną żywnością. Przy jej produkcji czy wysiewie nie są stosowane nawozy sztuczne, groźne dla zdrowia pestycydy, chemia mająca na celu ochronę roślin przed szkodnikami czy poprawę jej wyglądu (nabłyszczacze, barwniki), antybiotyki, glutaminiany czy emulgatory.

W związku ze zdrowszym procesem produkcji, produkty BIO są zdecydowanie bardziej wartościowe; to więc wyższa zawartość witamin, mikro- i makroelementów. Można określić je mianem żywności prosto od producenta.

Eliminacja tłuszczów i cukrów a zdrowe odżywianie

Osoby decydujące się na zmianę swojej diety, często wykluczają z niej tłuszcze i zamieniają cukier na sztuczne słodziki. Zdrowe jedzenie kojarzy się bowiem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, dietą redukcyjną. Niepotrzebnie – produkty mające dobry wpływ na zdrowie powinny być podstawą każdego jadłospisu, nie tylko odchudzającego. W żadnym przypadku, nawet przy potrzebie redukcji tłuszczu, nie powinno się całkowicie rezygnować z olejów; wspomagają one przyswajanie wielu witamin i dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych. Warto po prostu wybierać tłuszcze tłoczone na zimno i w takiej formie je przyjmować, np. polane na sałatkę.

Faktem jest, że biały cukier to produkt zdecydowanie niezdrowy. Chęć jego eliminacji z diety nie powinna jednak przekładać się na spożywanie słodów takich jak aspartam. Zdecydowanie zdrowszą wersją jest stewia, ksylitol czy erytrytol, będące naturalnymi słodzikami. 

Zdrowie w płynie – ziołowe napary

Kolejnymi zdrowymi produktami są napary ziołowe. Herbaty na bazie mięty, ostropestu, dzikiej róży czy czystka to istna skarbnica witamin. Zioła wpływają też pozytywnie na układ oddechowy czy trawienny, regulując pracę organizmu.

Zdrowe żywienie powinno przede wszystkim wiązać się z przemyślanym wyborem produktów podczas zakupów i czytaniem składów – to w nich kryje się sekret tego, co tkwi w jedzeniu.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię

  • Cieżko w dzisiejszych czasach mieć pewność, trzeba po prostu mieć zaufanie do sprzedawców. Ja warzywa i owoce kupuję na ryneczku od jednej osoby i wierze jej że faktycznie jej produkty są zdrowo uprawiane. Sama wychowałam się na wsi, więc też kieruję się smakiem. Czuję, że dane produkty przypominają mi smakiem czasy dzieciństwa gdzie wszystko co jadłam było w 100% uprawiane w czysty sposób.