Jednym niemal palą się na stopach, inni swoje ulubione buty noszą latami. Choć wiele zależy od jakości materiałów, z których wykonane jest obuwie, to duży wpływ na ich wygląd ma odpowiednia pielęgnacja. Jeśli więc zależy nam, aby nasze buty prezentowały się doskonale przez kilka sezonów, warto pamiętać o kilku zasadach.
Szpilki nie na jogging, kalosze nie na plażę?
Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest przeznaczenie obuwia. Jeśli więc buty przeznaczone na fitness będziemy zakładać na co dzień, narażając je na silną eksploatację na zróżnicowanym podłożu, możemy szybko spodziewać się zniszczonej podeszwy oraz szybkiego zużycia materiału cholewki. Podobnie będzie z innymi rodzajami obuwia. Aby jak najdłużej cieszyć się trwałością oraz wyglądem naszych butów, używajmy ich zawsze godnie z przeznaczeniem.
Jak prać buty?
Pranie butów w pralce budzi zwykle wiele kontrowersji. Możemy spotkać zarazem zwolenników, jak i przeciwników tej metody. Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych rodzajów obuwia pranie w pralce nie będzie im szkodziło, natomiast inne typu butów mogą wskutek tego rodzaju czyszczenia ulec poważnemu zniszczeniu. Jakie buty możemy prać w pralce? Głównie będą to wszelkie rodzaje trampków czy tenisówek, pod warunkiem, że są szyte, a nie klejone. Podobnie będzie z innymi rodzajami obuwia sportowego – tylko te posiadające szew zniosą tę próbę. Absolutnie nie należy prać w pralce butów wykonanych z zamszu, espadryli, butów na obcasie oraz tych posiadających duże ciężkie zabrudzenia (ze względu na ryzyko uszkodzenia bębna).
Jak dbać o buty w zależności od materiału?
Odpowiednia pielęgnacja obuwia w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Bez względu na to, czy chcemy zastosować środki chemiczne czy domowe, rodzaj tworzywa będzie determinował prawidłową pielęgnację, a w efekcie przesądzi o trwałości i wyglądzie butów.
Skóra licowa
Jak dbać o buty ze skóry licowej? Przede wszystkim powinny one być pielęgnowane środkami na bazie olejków oraz naturalnych składników. Unikamy stosowania produktów półpłynnych i płynnych, jedynie środki o konsystencji stałej zapewnią odpowiednią pielęgnację skóry licowej. Do jej czyszczenia należy używać gąbki lub miękkiej szmatki, zwilżonej ciepłą wodą. Wnętrze obuwia przed czyszczeniem warto wypełnić gazetą bądź wkładkami i pozostawić je aż do jego wyschnięcia.
Obuwie ze skóry syntetycznej
Podobnie jak w przypadku skóry licowej, i ten rodzaj materiału oczyszczamy za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki. Jeśli wybierzemy środki chemiczne, to tylko takie, które są dedykowane pielęgnacji skóry licowej.
Buty z nubuku lub weluru
W przypadku butów wykonanych z miękkiej skóry – nubuku bądź weluru, należy stosować do pielęgnacji specjalną gumową szczotkę. Niezbędna jest też impregnacja materiału chroniąca przed wilgocią.
Buty wykonane z materiałów tekstylnych
Nie bez znaczenia jest również sposób pielęgnacji obuwia wyprodukowanego z tekstyliów. Na początek należy oczyścić je szczoteczką, usuwając wierzchni brud i kurz, a następnie, wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego produktu czyszczącego przecierać aż do usunięcia zanieczyszczenia. Konieczne jest też dokładne wysuszenie butów, najlepiej wypychając je od środka gazetą, aby nie utraciły kształtu.
Pielęgnacja butów przez cały rok
Bez względu na to, jakiego rodzaju buty posiadamy oraz z jakich materiałów są one wykonane, należy o nie dbać przez cały okres użytkowania. W porze deszczowej unikajmy przemoczenia butów. Jeśli już do tego dojdzie, jak najszybciej je wyszumy. Możemy to zrobić umieszczając wewnątrz buta:
- Papier gazetowy
- Ryż
- Rozgrzane kamienie
Wszystkie te materiały mają za zadanie wchłonąć wilgoć lub przyspieszyć ich osuszanie. Jest to metoda dość czasochłonna, lecz bezpieczna dla butów, gdyż nie powoduje ich odkształcania.
Obuwie możemy wysuszyć suszarką do włosów. Wówczas pamiętajmy, aby nie używać do tego celu gorącego strumienia powietrza, lecz chłodnego, o średniej mocy. Wysoka temperatura może zniszczyć but i spowodować uszkodzenie samego materiału. Również skuteczne może okazać się suszenie na kaloryferze. Jednak ta metoda może w dużym stopniu uszkodzić materiał i spowodować odkształcenie z racji tego, iż kaloryfer ogrzewa but punktowo, a nie na całej powierzchni jednocześnie.
Zimą natomiast problemem okazuje się sól, która osadza się na obuwiu tworząc nieestetyczne zacieki. Można je usunąć przecierając osolone miejsca:
- skórką kilkudniowego (nie czerstwego) chleba,
- ściereczką zamoczoną w ciepłym mleku
- gąbką lub ściereczką zwilżoną wodą z dodatkiem octu.
Następnie buty należy odstawić do wyschnięcia oraz zaimpregnować lub nasmarować środkiem do pielęgnacji przeznaczonym dla danego rodzaju materiału.
Jeśli chcemy, aby nasze obuwie służyło nam latami, warto wiedzieć, jak dbać o buty oraz jak unikać błędów podczas ich pielęgnacji. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Państwa przydatne.
Dodaj komentarz