Dom i ogród

Jak zamontować odpływ liniowy?

montaż odpływu liniowego
montaż odpływu liniowego

Wybierając prysznic zamiast wanny, nie koniecznie musimy od razu inwestować w brodzik. Znacznie wygodniejszym, a do tego niezwykle modnym rozwiązaniem, jest montaż odpływu liniowego, co wiąże się z odpowiednim wyprofilowaniem posadzki, zamontowaniem w niej kratki odpływowej oraz wyłożeniem płytkami ceramicznymi. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza przy osobach starszych lub niepełnosprawnych.

 Montaż odpływu liniowego w kilku etapach 

Montaż odpływu liniowego można podzielić na klika etapów: 

1. Instalacja podejścia kanalizacyjnego

Sposób instalacji podejścia kanalizacyjnego zależy od rodzaju podłogi w łazience. Gdy mamy:

  • podłogę na gruncie (w łazience na parterze domu niepodpiwniczonego) to najpierw montujemy podejście kanalizacyjne, a następnie betonujemy podłogę i montujemy syfon, po czym układamy warstwę jastrychu;
  • strop gęstożebrowy (który popularny jest w budynkach jednorodzinnych) to podejście montowane jest w grubości stropu, na etapie wykonywania stropu bądź też przed jego zabetonowaniem, tworząc w nim rynienkę, w której umieszczone zostaną elementy przyłączeniowe. Powinna być na tyle głęboka, aby umożliwić wyrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu;
  • strop monolityczny (który jest zbyt cienki by pomieścić syfon i rury odprowadzające) to podejścia kanalizacyjne prowadzone są najczęściej pod stropem, a następnie osłonięte są sufitem podwieszanym lub też podnosi się poziom dna natrysku.

Kolejnym krokiem w montażu opływu liniowego jest:

2. Instalacja elementów odwodnienia 

Podczas instalacji elementów odwodnienia należy pamiętać, aby odpływ znajdował się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym, zaś kratka ok. 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Taki odpływ odwodnienia z powodzeniem może znajdować się przy ścianie, ale też w innym miejscu strefy prysznicowej.

3. Przygotowanie spadku w kierunku odpływu 

Montaż odpływu liniowego uwzględnia spadek, który wykonuje się z jednej lub dwóch stron, w zależności od tego gdzie jest umiejscowiony kanał prysznicowy. Powinien on wynosić minimum 2,5 proc. w kierunku odpływu. Z kolei przy odwodnieniu punktowym wykonuje się spadek z czterech stron, wówczas powinien wynosić minimum 1,5 proc.

4. Przygotowanie izolacji przeciwwodnej

Tak naprawdę izolacja przeciwwodna powinna znaleźć się na całej powierzchni podłogi w łazience, również na otynkowanych ścianach natrysku, najlepiej do wysokości co najmniej 1,5 m. W tym celu warto używać hydroizolacji w płynie. W narożnikach stosuje się taśmy uszczelniające.

5. Ułożenie płytek a montaż odpływu liniowego

Układanie płytek zaczynamy od strony odpływu. Idealne będą małoformatowe, np. mozaika – nie trzeba ich wówczas przycinać. Na całej posadzce łazienki, a także na ścianach w obrębie natrysku warto wykorzystać elastyczne spoiwa wodoodporne, zapewniają one bowiem 100 proc. szczelności, a do tego nie wymywają się i nie wykruszają.

Montaż odpływu liniowego – jakie są następne kroki?

Po ułożeniu płytek pozostaje już tylko zamontowanie kabiny prysznicowej. Ostatnio bardzo modne są typu walk in, które idealnie sprawdzają się przy odpływie liniowym i są niezwykle funkcjonalne.