Dom i ogród

Jak zamontować odpływ liniowy? Jak zrobić spadek do odpływu liniowego?

montaż odpływu liniowego
montaż odpływu liniowego

Wybierając prysznic zamiast wanny, nie koniecznie musimy od razu inwestować w brodzik. Znacznie wygodniejszym, a do tego niezwykle modnym rozwiązaniem, jest montaż odpływu liniowego, co wiąże się z odpowiednim wyprofilowaniem posadzki, zamontowaniem w niej kratki odpływowej oraz wyłożeniem płytkami ceramicznymi. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza przy osobach starszych lub niepełnosprawnych.

 Montaż odpływu liniowego w kilku etapach 

Montaż odpływu liniowego można podzielić na klika etapów: 

1. Instalacja podejścia kanalizacyjnego

Sposób instalacji podejścia kanalizacyjnego zależy od rodzaju podłogi w łazience. Gdy mamy:

  • podłogę na gruncie (w łazience na parterze domu niepodpiwniczonego) to najpierw montujemy podejście kanalizacyjne, a następnie betonujemy podłogę i montujemy syfon, po czym układamy warstwę jastrychu;
  • strop gęstożebrowy (który popularny jest w budynkach jednorodzinnych) to podejście montowane jest w grubości stropu, na etapie wykonywania stropu bądź też przed jego zabetonowaniem, tworząc w nim rynienkę, w której umieszczone zostaną elementy przyłączeniowe. Powinna być na tyle głęboka, aby umożliwić wyrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu;
  • strop monolityczny (który jest zbyt cienki by pomieścić syfon i rury odprowadzające) to podejścia kanalizacyjne prowadzone są najczęściej pod stropem, a następnie osłonięte są sufitem podwieszanym lub też podnosi się poziom dna natrysku.

Kolejnym krokiem w montażu opływu liniowego jest:

2. Instalacja elementów odwodnienia 

Podczas instalacji elementów odwodnienia należy pamiętać, aby odpływ znajdował się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym, zaś kratka ok. 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Taki odpływ odwodnienia z powodzeniem może znajdować się przy ścianie, ale też w innym miejscu strefy prysznicowej.

3. Przygotowanie spadku w kierunku odpływu 

Montaż odpływu liniowego uwzględnia spadek, który wykonuje się z jednej lub dwóch stron, w zależności od tego gdzie jest umiejscowiony kanał prysznicowy. Powinien on wynosić minimum 2,5 proc. w kierunku odpływu. Z kolei przy odwodnieniu punktowym wykonuje się spadek z czterech stron, wówczas powinien wynosić minimum 1,5 proc.

4. Przygotowanie izolacji przeciwwodnej

Tak naprawdę izolacja przeciwwodna powinna znaleźć się na całej powierzchni podłogi w łazience, również na otynkowanych ścianach natrysku, najlepiej do wysokości co najmniej 1,5 m. W tym celu warto używać hydroizolacji w płynie. W narożnikach stosuje się taśmy uszczelniające.

5. Ułożenie płytek a montaż odpływu liniowego

Układanie płytek zaczynamy od strony odpływu. Idealne będą małoformatowe, np. mozaika – nie trzeba ich wówczas przycinać. Na całej posadzce łazienki, a także na ścianach w obrębie natrysku warto wykorzystać elastyczne spoiwa wodoodporne, zapewniają one bowiem 100 proc. szczelności, a do tego nie wymywają się i nie wykruszają.

Montaż odpływu liniowego – jakie są następne kroki?

Po ułożeniu płytek pozostaje już tylko zamontowanie kabiny prysznicowej. Ostatnio bardzo modne są typu walk in, które idealnie sprawdzają się przy odpływie liniowym i są niezwykle funkcjonalne.

Montaż odpływu liniowego

Wanna, czy prysznic, co wybrać? Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety. Jeżeli chodzi o ekonomię i zużycie wody, oszczędność miejsca w łazience, to bez wątpienia prysznic góruje nad wanną. W sprzedaży jest kilka modeli kabin – do części z nich potrzebny jest brodzik, inne można zainstalować bez brodzika. W sprzedażowych trendach widoczny jest wzrost zainteresowania klientów kabinami bez brodzika.

Zalety kabiny bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika wygląda nowocześnie, nie zakłóca aranżacji łazienki. Zajmuje mniej miejsca. Korzystanie z niej jest łatwiejsze dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Wystarczy wstawiać wanienkę dziecięcą i bez problemów można wykąpać pociechę. Łatwiej jest też  zapewnić kąpiel zwierzęciu. Kabina prysznicowa bez brodzika to dobry pomysł dla osób, którym zależy na jednolitej aranżacji łazienki i nie chcą mieć w tym miejscu nadmiaru przedmiotów. Jest to znakomite rozwiązanie dla małych łazienek, ponieważ nie potrzeba dodatkowego miejsca. O montażu takiej kabiny najlepiej pomyśleć w momencie remontu łazienki, aby dopasować do jej potrzeb wielkość płytek i jednocześnie stworzyć spójne wnętrze. Łazienka to miejsce relaksu, a widoczna instalacja wodno-kanalizacyjna ogranicza przyjemność korzystania z łazienki.

Przygotowania do zamontowania odpływu liniowego

W kabinie prysznicowej bez brodzika musi być zamontowany odpływ liniowy.  Jeżeli zapadła decyzja o tym, że kabina prysznicowa będzie bez brodzika, to trzeba pamiętać o zakupie odpowiednich płytek do łazienki, ponieważ od tego zależy prawidłowy montaż odpływu liniowego.  Płytki powinny być duże, aby ograniczyć powierzchnię fug, ale nie mogą być śliskie. Panel natryskowy trzeba dostosować do wydajności i ciśnienia domowej instalacji wodociągowej oraz wybrać jego wielkość, kształt i rodzaj odpływu. Montaż odpływu linowego wiąże się z odpowiednim wyprofilowaniem posadzki, zamontowaniem w niej kratki odpływowej oraz wyłożeniem płytkami ceramicznymi.

Montaż odpływu liniowego a rodzaj podłogi

Sposób montażu odpływu liniowego zależy od rodzaju podłogi. W domach jednorodzinnych niepodpiwniczonych, gdzie mamy podłogę na gruncie, należy najpierw wykonać podejście kanalizacyjne, a następnie zabetonować podłogę i zamontować syfon, po czym ułożyć warstwę jastrychu. W przypadku stropu gęstożebrowy w podejściu kanalizacyjnym trzeba utworzyć rynienkę, w której umieszcza się elementy przyłączeniowe.

Podstawowe zasady montażu odpływu liniowego

Ważną zasadą podczas instalacji elementów odwodnienia jest reguła, aby odpływ znajdował się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym, zaś kratka ok. 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Taki odpływ odwodnienia można zamontować przy ścianie lub  innym miejscu strefy prysznicowej. Kolejną ważną zasadą montaż odpływu liniowego  jest uwzględnienie spadku, który wykonuje się z jednej lub dwóch stron, w zależności od  umiejscowienia kanału prysznicowego. Powinien on wynosić minimum 2,5 proc. w kierunku odpływu. Izolacja przeciwwodna powinna znaleźć się na całej powierzchni podłogi w łazience. Nie zaszkodzi poprowadzenie jej  także  na otynkowanych ścianach natrysku.   W tym celu wykonania takiej izolacji należy  używać hydroizolacji w płynie, a  narożnikach taśm uszczelniających. Układanie płytek rozpoczyna się od strony odpływu.  Na posadzce łazienki oraz na ścianach w obrębie natrysku, najlepiej wykorzystać elastyczne spoiwa wodoodporne, ponieważ zapewniają  100 proc. szczelności, a  nie wymywają się i nie wykruszają. Później pozostaje jedynie zamontowanie kabiny prysznicowej.

Problemy podczas montażu odpływu liniowego

Najwięcej problemów przy montażu odpływu liniowego sprawia odprowadzenia wody z odpływu w podłodze. Powyższa czynność wymaga dostatecznego zagłębienia syfonu, poprowadzenia rur ze spadkiem nie mniejszym niż 1% i podłączenie ich do pionu kanalizacyjnego. Osoby, podjęły się wyzwania samodzielnego zamontowania odpływu liniowego, często mają problem z odprowadzeniem rury odpływowej do syfonu. Wymaga to użycia kolanek o różnym kącie załamania.

Dobra rada

Zmontowany odpływ liniowy  powinno się wstępnie ustabilizować. Można w tym celu  wykorzystać podkładki bądź zaprawę umieszczoną pod syfonem i w dwóch punktach na długości odpływu. Odpływ  należy koniecznie sprawdzić pod względem szczelności i efektywności odprowadzania wody. Dobrym sposobem na sprawdzenie szczelności odpływu jest  nalanie wody do wlotu syfonu  pod intensywnym strumieniem, np. z konewki. Panel natryskowy montuje się po  wykonaniu podłogi i ścian. Do zamontowania potrzebne będą dwie osoby – jedna trzyma panel, druga łączy wężyki z instalacją. Oczywiście, przed zawieszeniem panelu powinniśmy trzeba  wyposażyć  go w takie elementy jak: dysze masujące, słuchawkę, uchwyt itp.

Montaż odpływu liniowego może przerażać osoby niemające doświadczenia w tej materii, ale po dokładnym przeczytaniu instrukcji montażu okazuje się o wiele łatwiejszy do wykonania, niż wydawało się przed pojęciem prac. Efekt w postaci eleganckiej łazienki jest wart włożonego trudu.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię