Dom i ogród

Jaki metraż mieszkania jest najbardziej optymalny na start?

Jaki metraż mieszkania jest najbardziej optymalny na start
Jaki metraż mieszkania jest najbardziej optymalny na start

Podczas przeglądania ofert kupna mieszkania w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na metraż oraz cenę. Dostępna przestrzeń stanowi jeden z najważniejszych czynników, decydujących o atrakcyjności danego lokalu, jednakże, w jaki sposób dobrać idealne mieszkanie na start? Co należy wziąć pod uwagę, aby wybrać ofertę dopasowaną do naszych potrzeb?

Plany wobec mieszkania

Niektóre osoby kupują lokal ze świadomością, że w stosunkowo krótkim czasie go odsprzedadzą lub przeznaczą na wynajem. Inni z kolei poszukują miejsca, w którym pozostaną przez najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ilość docelowych lokatorów też ma duże znaczenie, gdyż rodziny lub pary planujące dzieci będą potrzebowały więcej miejsca niż single, którzy preferują zazwyczaj niewielkie lokale w granicach 30-40 metrów kwadratowych. W przypadku par, które nie planują dzieci 45-50 metrów kwadratowych stanowi statystycznie najczęściej wybieraną opcję, natomiast większe rodziny preferują mieszkania o powierzchni około 60-70 metrów kwadratowych – modernhomes.pl oferuje zróżnicowany wybór lokali, dopasowanych do wszystkich potrzeb.

Ustawność i rozkład pomieszczeń

Dwa mieszkania o dokładnie takiej samej powierzchni mogą się znacząco różnić pod względem rozkładu pomieszczeń oraz komfortu użytkowania. Obecność skosów, chociaż teoretycznie nie wpływa na powierzchnię lokalu, sprawia trudności podczas urządzania wnętrza. Mieszkanie na poddaszu oznacza mniejszą ilość miejsca na szafy oraz wysokie meble, a także konieczność kreatywnego – nieraz kosztownego – zaaranżowania wnętrza. Układ pomieszczeń to kolejna cecha, która może zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu oferty. W przypadku rodzin lub par, które potrzebują prywatności lub przestrzeni do pracy, wydzielone pokoje stanowią niezwykle istotny czynnik. Oczywiście duże mieszkania pod tym względem oferują zwykle więcej swobody, jednakże nieodpowiedni układ pomieszczeń może sprawić, że odrzucimy nawet względnie tanią ofertę. Koszt remontu, ułożenia elektryki oraz podziału wnętrza może się okazać na tyle wysoki, że bardziej opłacalny może się okazać zakup droższego mieszkania.

Nie tylko mieszkanie

Na cenę lokalu wpływa nie tylko jego metraż oraz ilość pomieszczeń, ale również lokalizacja. Dostęp do infrastruktury, szkół, sklepów oraz placówek medycznych znacząco wpływa na atrakcyjność mieszkania, a zatem na jego cenę. Warto też dodać, że niektóre lokale dysponują dodatkowymi elementami oferty pod postacią własnego garażu lub miejsca parkingowego, czy dostępem do ogródka. Ta ostatnia opcja jest szczególnie istotna dla posiadaczy psów oraz miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednakże wiąże się z faktem mieszkania na parterze. Z tego powodu podczas wyboru lokalu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale również na wszystkie dodatkowe czynniki, wpływające na komfort życia w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię