Sport Zakupy

Rodzaje worków treningowych, które musisz znać

trening z workiem bokserskim
Rodzaje worków treningowych, które musisz znać

Chcesz zacząć trenować z workiem treningowym, ale nie wiesz, który wybrać? Worków treningowych dostępnych na rynku jest bardzo dużo, ale który będzie najbardziej odpowiedni do twoich potrzeb? Na początku zadaj sobie pytanie do jakiego rodzaju treningów będziesz używał worka? Nieodpowiednio dobrany sprzęt może z czasem skutkować w późniejszym terminie kontuzjami, albo złymi nawykami, których będzie się ciężko oduczyć. Dobierz worek tak, by był w pełni przystosowany do Ciebie i Twoich potrzeb. Ale zacznijmy od początku 🙂 Poniżej przedstawiamy jakie worki treningowe dostępne są na rynku.

Jakie mamy rodzaje worków treningowych?

Worek klasyczny

Jednym z najczęściej wybieranych worków, jakie są obecnie dostępne na rynku są worki klastyczne. Ich cena jest zależna przede wszystkim od wykonania worka, czy jest on zrobiony ze skóry naturalnej czy z materiałów skóropodobnych takich jak plawil, również rozmiar worka i jego waga mogą rzutować na cenę tego sprzętu. Worek treningowy klasyczny to nic innego jak odporny pokrowiec wypełniony mocno upchanymi ścinkami materiału, które tworzą sztywną masę. Zamykaniem worka może być zarówno zamek błyskawiczny jak i sznurowadła, osobiście polecamy drugą opcję, gdyż zamki błyskawiczne często „rozchodzą się” i psują, tym samym mogą spowodować wysypanie się zawartości worka na podłoże. Ważną cechą worka jest jego długość, to właśnie od niej zależy czy na worku można ćwiczyć zarówno kopnięcia, zarówno niskie jak i wysokie, jak i mocne ciosy rękami. Jednak by trening został przeprowadzony w pełni profesjonalnie, oprócz worka potrzebne są również odpowiednie mocowania sprzętu. Tutaj będzie potrzebne zarówno mocowanie górne jak i dolne, które jeszcze lepiej zamortyzuje huśtanie się worka podczas treningu. Dodatkowo podczas zakupu worka, trzeba pamiętać również o tym, by mieć dla niego odpowiednią ilość wolnego miejsca. Idealną pozostawioną przestrzenią będą po dwa metry z każdej strony worka.

Przechodzimy do wykonania worka 🙂 Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że worki wykonane ze skóry naturalnej będą analogicznie zdecydowanie droższe. Dlatego dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów będzie zakup worka wykonanego z Plawilu. Plawil to materiał, który posiada podobne właściwości co skóra naturalna, a jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Dzięki niemu worek nie przeciera się, a ni nie odkształca nawet podczas najbardziej wymagających treningów.

Worek treningowy hakowy

Jest to nic innego jak specjalna odmiana klasycznego worka bokserskiego. Jest on przeznaczony jak sama nazwa wskazuje do ciosów hakowych jak i podbródkowych. Worek posiada podwójną średnicę, góra worka jest większa, a dół analogicznie jest mniejszy. Długość tego rodzaju worka wynosi zazwyczaj od 80 do 160 cm, a waga w zależności od wysokości waha się od 20 do nawet 100 kg.

Worek do treningu MMA

Jest to jeden z najnowszych sprzętów sportowych dostępnych na rynku. Worek MMA doskonale sprawdzi się u osób, które trenują bądź chcą trenować sztuki walki. Worek MMA sprawdzi się zarówno do ćwiczeń w stójce jak i do technik parterowych. Worki dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, to znaczy, że ich płaszczyzna uderzeniowa rozmieszczona jest pod różnym kątem, co pozwala na testowanie i ćwiczenie na nich różnorodnych technik uderzeń łokciami czy kolanami, dodatkowo również ciosy podbródkowe.

Worek treningowy stojący

Ten sprzęt możesz postawić praktycznie wszędzie tam, gdzie posiadasz odrobinę miejsca. Budowa tego worka składa się z kilku ważnych elementów takich jak : podstawa, słupek i tuba. Podstawa worka powinno dla jego większej stabilności być wypełniona woda lub piaskiem, dzięki czemu worek nie przewróci się podczas nawet najmocniejszego uderzenia. Trzeba o tym pamiętać, gdyż worek bez wypełnionej podstawy waży jedynie 10 kg, co sprawi, że każdy mocniejszy cios przewróci nasz sprzęt, ale również jest bardzo prosty w przenoszeniu w inne miejsce 🙂 Za sprawą metalowego słupka można z łatwością regulować wysokość worka, której obecnie potrzebujemy, wszystko po to by sprzęt dostosować jak najlepiej do naszych potrzeb. Worek stojący posiada również odpowiednią ilość amortyzatorów, dzięki czemu worek jest w pełni stabilny nawet podczas wielu godzin wymagającego treningu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą podnieść swoją kondycję i zwiększyć swoją szybkość i zwinność podczas walki.

Worek manekin

Jest to szczególna odmiana worka treningowego stojącego. Worek manekin, to worek przypominający swoim kształtem sylwetkę człowieka, jest to worek szczególne polecany dla osób bardziej zaawansowanych i profesjonalistów w sztukach walki, szczególnie dla osób ćwiczących Krav Magę czy sztuki walki Combat.

Makiwara, czyli worek treningowy ścienny.

Ten szczególny worek, kształtem przypomina poduszkę, worek jest przeznaczony do wieszania na ścianie. Szczególnie polecany dla osób, które chcą ćwiczyć techniki ręczne jak i nożne. Wielkość worka ściennego zależy od tego z ilu poduszek zostanie on złożony, wielkość możesz bez przeszkód dostosować do swoich potrzeb. Wypełnienie worka ściennego to najczęściej ścinki materiałowe tak jak w przypadku worka klasycznego.

Gruszka treningowa

To z kolei najmniejszy worek treningowy dostępny na sportowym rynku. Gruszka treningowa, wykonana jest ze skóry, a jej nazwa pochodzi o d specyficznego kształtu tego sprzętu, właśnie przypominającym gruszkę. Gruszka bokserska ma średnicę około 25 cm, a jej wysokość wynosi do 35 cm. Spośród wielu rodzajów gruszek dostępnych na rynku możemy trafić na takie, które wypełnione są powietrzem, gumą czy materiałowymi ścinkami. Do gruszki bokserskiej przyda się również specjalna platforma, która zazwyczaj posiada obrotowy przegub, wpływa to na płynne odbijanie się gruszki po każdym mocniejszym uderzeniu. Trening ten jest zarówno doskonały jako przedsmak bardziej wymagającego treningu, pomaga zwiększyć refleks, celność, poprawia wytrzymałość zawodnika, a poza tym można ćwiczyć na niej zwody, które może stosować na nas przeciwnik.

Refleksówka

to odmiana worka treningowego typu gruszka. Worek ten przypomina swoim kształtem piłkę do koszykówki. Od góry i dołu worek zawieszony jest na specjalnych linach, dzięki którym po uderzeniu worek odbija się tym samym symulując atak przeciwnika. Dzięki refleksówce można nauczyć się uników, wyczuć odpowiedni dystans, ale także zwiększyć refleks.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię