W jakie auto na gaz do 10000 warto zainwestować i czy w ogóle posiadanie auta na gaz się opłaca? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z instalacjami LPG w samochodach osobowych, wokół których od lat narosło wiele mitów.
Instalacje LPG (Liquefied Petroleum Gas) w samochodach z silnikami benzynowymi, pojawiły się i zaczęły być popularne w Polsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W roku 2007 popularność ta osiągnęła szczyt, dzięki wyjątkowo dużej różnicy cen benzyny i gazu. Mnóstwo warsztatów proponowało wtedy zakładanie instalacji LPG niekoniecznie w sposób fachowy i bezpieczny. Dlatego zastanawiając się jakie auto na gaz do 10000 złotych chcemy kupić, powinniśmy mieć na uwadze, by instalacja w wybranym przez nas modelu nie pochodziła z takiego właśnie warsztatu. Obecnie Instytut Transportu Samochodowego na bieżąco kontroluje warsztaty samochodowe świadczące usługi związane z instalacją i konserwacją systemów LPG.
Przyjęło się stwierdzenie, że samochody na gaz są słabsze. Jednak z technicznego punktu widzenia spadek mocy na gazie to tylko 4%, czyli praktycznie nie odczuwalny z punktu widzenia przeciętnego kierowcy. Jednak tak niewielki spadek mocy uwarunkowany jest spełnieniem podstawowych warunków: instalacja musi być precyzyjnie dobrana do danego modelu silnika, musi być dobrej jakości i naprawdę profesjonalnie zainstalowana. Widzimy więc, że trzeba się zastanowić nie tyle jakie auto na gaz do 10000 złotych watro kupić, co jakiej jakości instalację znajdziemy w tym aucie pod maską.
Dziś mimo spadku korzystnej relacji ceny gazu do benzyny, nadal właśnie ten czynnik decyduje o wyborze paliwa zasilającego. Nie mniej ważne są jednak korzyści dla środowiska.
Nie ulega wątpliwości, że samochody na gaz są nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne, co w sytuacji, gdy coraz powszechniejszy smog daje się nam dotkliwie we znaki, jest nie bez znaczenia.
Skoro już wiemy, że w ogóle warto posiadać auto na gaz, zastanówmy się, jakie auto na gaz do 10000 jest godne uwagi.
Powstało wiele rankingów silników, które wyjątkowo dobrze współpracują z LPG. Mechanicy na ogół dobrze je znają, mają też swoje typy, więc warto przed wyborem i dokonaniem zakupu zasięgnąć opinii fachowca.
W zasadzie nie ma silnika benzynowego, którego nie dałoby się „zagazować”. Jednak silniki o niewielkiej pojemności, wolnossące, niezbyt zaawansowane technicznie wydają się niemal stworzone do napędzania gazem. W dodatku właśnie takie samochody ze stosunkowo niedużym przebiegiem i wadami do zniesienia, znajdziemy w interesującym nas przedziale cenowym.
Podsumowując – jeśli leży nam na sercu dobro środowiska i optymalizacja kosztów własnych korzystania z samochodu, na pewno rozważymy kupno samochodu z instalacją gazową i wtedy odpowiedź na pytanie „jakie auto na gaz do 10000” będzie miała dla nas spore znaczenie. Kiedy znajdziemy ją, dzielmy się swoją wiedzą z innymi – auta na gaz to dobry wybór.
Dodaj komentarz