Dom i ogród

Kącik czytelniczy w salonie – idealne miejsce na jesienne wieczory

Kącik czytelniczy w salonie

Jesień i zima dla jednych oznaczają miesiące pogodowych katuszy i niemal ciągłego marazmu, a dla innych są wspaniałym pretekstem do kameralnego spędzania czasu w swoich czterech ścianach. Wszystkie mole książkowe ekscytują się na samą myśl o maratonie czytelniczym, podczas którego otuleni miękkim kocem będą sączyć gorącą herbatę. Coraz krótszy dzień nie jest jednak nawet dla tych osób pozytywną stroną chłodnych pór roku. Warto zastanowić się, w jaki sposób zaaranżować swój salon, żeby z radością relaksować w nim się przy lekturze ulubionych książek.

Zbuduj klimat oświetleniem

Skoro skupiamy się na jesiennych wieczorach, to niezbędną kwestią do ustalenia będzie odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Oczywiście prawie każde pomieszczenie posiada główne sufitowe źródło światła. Jednak wiadomym jest, że taka lampa przydaje się dosyć rzadko i na pewno nie sprzyja wprowadzeniu przytulnej atmosfery. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie oświetlenie salonu kinkietami, lampami stołowymi lub wolnostojącymi. Takie rozwiązanie umożliwi o wiele bardziej precyzyjną regulację jasności całego salonu. Dzięki temu rozpoczynając wieczorne czytanie, będziemy mogli tak oświetlić strony książki, żeby nie męczyć wzroku, a przy tym pozostawić większość salonu w półmroku. Fantastycznie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju świece. Stanowią świetny element dekoracyjny, ale mogą również zapewnić dodatkowe wrażenia zmysłowe. Świece zapachowe w delikatny sposób rozprowadzą po salonie wybrany zapach. Ich różnorodność i dostępność na rynku jest tak duża, że bez problemu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie opcję. 

Nadaj wnętrzu miękkości przyjemnymi tkaninami

Szukając sposobu na stworzenie kącika czytelniczego w salonie, nie sposób pominąć niezwykle istotny element, jakim jest dobranie odpowiednich tkanin. Jeśli już mamy kanapę, fotel lub inny ważny mebel, który nadaje konkretnego charakteru, spróbujmy dopasować do niego koce, poduszki, dywan czy zasłony. Bardzo ważne jest to, aby wybierając tekstylia skupić się przede wszystkim na jakości materiałów, z jakich zostały wykonane. Każdemu zależy na jak najdłuższej żywotności ulubionych produktów, a kiepskiej jakości tkaniny szybko tracą kolor, strukturę, a do tego lubią się elektryzować, co jest szczególnie dokuczliwe w otoczeniu suchego powietrza ogrzewanego pomieszczenia.  Dopiero w następnym kroku można dobrać wybrane produkty pod względem kolorystycznym, teksturalnym czy rozmiarowym. 

Warto skupić się również na udekorowaniu okien. Firany do salonu pełnią wiele funkcji. Po pierwsze zapewniają prywatność — rozświetlony pokój jest doskonałym punktem dla ciekawskich przechodniów. Po drugie czarne okno raczej nie dodaje uroku pomieszczeniu, dlatego po zmroku lepiej jest zasłonić szyby ładnymi tkaninami, które estetycznie rozproszą światło padające z lampek. Wreszcie po trzecie, niskie temperatury na zewnątrz ochładzają szyby, dlatego dobrym pomysłem jest izolacja zimnej ściany zasłonięciem jej firanką lub zasłoną. 

Skoro już mamy odpowiednie oświetlenie, miękki koc i ciepły kącik, pozostaje tylko wybrać ciekawą lekturę. Co zrobić, jeśli nasz stosik aktualnie czytanych książek jest wyjątkowo pokaźny, a nie mamy miejsca na dodatkowy regał w salonie? Z pomocą przychodzą wszelkie mniejsze szafki, stoliki i organizery. Te ostatnie w formie koszyków na kółkach mogą się okazać strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo bez trudu można je przestawiać między pomieszczeniami. Ciesz się jesiennymi wieczorami, przesiadując w swoim nowo urządzonym kąciku czytelniczym w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich. 

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię