Biznes i finanse Dom i ogród

Koszt budowy domu we Wrocławiu – ceny usług i materiałów

Koszt budowy domu we Wrocławiu - ceny usług i materiałów
Koszt budowy domu we Wrocławiu - ceny usług i materiałów

Koszty budowy metra kwadratowego domu są obecnie o kilka procent wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Wpływ na to mają przede wszystkim rosnące wynagrodzenia w branży budowlanej oraz drożejące materiały. Według analiz ekspertów – trend ten się utrzyma, dlatego planując w najbliższym czasie budowę domu, warto wygospodarować dodatkowe środki. Ile powinien wynieść budżet na budowę domu w 2019 roku? Sprawdzamy koszty takiej inwestycji we Wrocławiu.

Budowlańcy zarabiają coraz więcej 

Rok 2018 przyniósł blisko 9% wzrost całkowitego kosztu budowy domu w porównaniu z rokiem poprzednim. Główny wpływ na to miały rosnące wynagrodzenia budowlańców, których na rynku pracy po prostu brakuje. Deficyt wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów wraz z galopującym popytem na nieruchomości powodują, że pracownicy w branży chcą zarabiać coraz więcej. W prostej linii przekłada się to również na wzrost kosztów całej budowy. 

Materiały budowlane drożeją

Analitycy branży budowlanej wskazują, że blisko 60% całkowitego kosztu budowy domu pochłaniają wydatki na materiały budowlane – a te drożeją. Mowa tutaj zarówno o materiałach takich jak cegły czy też cement, jak i materiałach do wykończenia nieruchomości (farby, tapety, akcesoria malarskie). Jak obecnie przedstawiają się ceny materiałów we Wrocławiu?

Materiał ( koszt zł/²m ):

– Beton na fundamenty – 200 zł/m²

– Beton na ściany nośne – 50 zł/m²

– Beton na ściany działowe – 30 zł/m²

– Drewno na strop – 250 zł/m²

– Drewno na więźbę dachową – 60 zł/m²

– Rynny PCV – 3500 zł/całość

Mimo, że materiały budowlane nie należą do najtańszych to nie warto oszczędzać na ich jakości – są sposoby, dzięki którym zapłacimy mniej bez utraty właściwości. Przykładem może być zakup betonu towarowego w profesjonalnej betoniarni we Wrocławiu – taka mieszanka przygotowywana jest przez specjalistów, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dodatków. W ten sposób oszczędzamy również na robociźnie, ponieważ budowlańcy nie muszą samodzielnie mieszać betonu.  

Koszty budowy domu we Wrocławiu – kalkulacja

Do analizy przyjmujemy dom o powierzchni użytkowej 140 m² z poddaszem – taki rozmiar nieruchomości jest najpopularniejszy w Polsce. Warto zaznaczyć, że w kalkulacji nie przyjmujemy ceny zakupu działki, ponieważ są one mocno zróżnicowane w mieście i na terenach podmiejskich. Na jaki koszt musimy się przygotować decydując się na dom we Wrocławiu?? 

Nazwa kosztu (kwota za całość):

Fundamenty (materiały + robocizna) – 20 500 zł

Ścianki działowe (materiały + robocizna) – 7 000 zł

Ściany nośne (materiały + robocizna) – 20 000 zł

Strop (materiały + robocizna) – 40 000 zł

Dach (więźba dachowa + membrana + dachówka + robocizna) – 25 000 zł

Dodatki do dachu (rynny PCV + okna dachowe) – 7 500 zł

Balkon (materiały + robocizna) – 6 000 zł

Okna (cena zakupu + montaż) – 22 000 zł

Drzwi (cena zakupu + montaż) – 3 500 zł

Garaż (cena zakupu + montaż) – 2 500 zł

Inne koszty (komin, schody, wykończenia stolarskie) – 20 000 zł

Całkowity koszt – 174 000 zł

Około 174 000 złotych kosztuje postawienie domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m² z użytkowym poddaszem we Wrocławiu. Za taką kwotę otrzymujemy nieruchomość w stanie surowym. Koszt wykończenia wnętrza zależy przede wszystkim od preferencji samych właścicieli – tutaj w zasadzie górna granica ceny nie istnieje. 

Polecamy: Betoniarnia Wrocław – Górażdże

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię