Lifestyle Relacje

Moda na sztambuch – jak pomóc dziecku zrobić mądry wpis do pamiętnika?

Moda na sztambuch - jak pomóc dziecku zrobić mądry wpis do pamiętnika?

Moda na dziecięce pamiętniki przeminęła w latach dziewięćdziesiątych, aby właśnie powrócić w wielkim stylu. Książeczka, do której wpisują się przyjaciele coraz mniej przypomina prosty pamiętnik, a coraz bardziej elegancki sztambuch. Nie zmieniły się jedynie emocje towarzyszące każdemu wpisowi – wciąż szczere i przynoszące wiele radości.

Jak prowadzić sztambuch, czyli wpisy do pamiętnika

Pamiętniki były bardzo popularne w latach osiemdziesiątych. Dzieci zbierały w nich wpisy kolegów i koleżanek z klasy oraz z podwórka. Do pamiętników wpisywali się też członkowie rodziny, a nawet zbierało się w nich autografy znanych artystów. Tak naprawdę ilu właścicieli pamiętników, tyle pomysłów na ich prowadzenie.

Sam pamiętnik nie był też wówczas niczym nowym, bo jego historia sięga XVI wieku. Wtedy właśnie pojawiły się pierwsze… sztambuchy. Były to piękne, ozdobne książeczki, posiadające nawet kilkaset stron połączonych wstążką. Z początku sztambuchy były dostępne wyłącznie wśród arystokracji, jednak dość szybko zyskały popularność w różnych grupach społecznych.

Do sztambuchów wpisywano cytaty, sentencje, wiersze albo po prostu życzenia. W czasach gdy nie było Internetu, a nawet telefonu, mądry wpis do pamiętnika był bardzo ważny. Każdy wpisujący dbał o to, aby zostać zapamiętanym, aby to jego wpis był wyjątkowy. Warto podtrzymywać ten zwyczaj i zachęcać dziecko do wyrażenia emocji pięknym, wartościowym wpisem.

Wpis do pamiętnika dla dziecka – co zrobić, aby był wyjątkowy?

Wpis do pamiętnika może mieć formę prostych życzeń, pozdrowień lub krótkiej rymowanki. Może też wymagać większego zaangażowania, weny twórczej i stanowić dla dziecka prawdziwe wyzwanie. Dobrze jest wspólnie z maluchem zastanowić się nad treścią i formą wpisu. Ważne jest przede wszystkim to, do kogo słowa będą kierowane. Czy będzie to wpis do pamiętnika dla dziewczynki czy dla chłopca, w jakim wieku, i jakie relacje łączą wpisujące się dziecko z właścicielem pamiętnika.

Wyjątkowy wpis może mieć kolorowe litery o zabawnym kształcie, może być dopełniony rysunkiem lub naklejką. Może przypominać o ważnym dla obojga dzieci wydarzeniu, na przykład o dniu, w którym się poznały czy wspólnej przygodzie. Fajnym pomysłem jest też wykorzystanie symbolu przynoszącego szczęście.

Życzenia dla koleżanki i życzenia dla najlepszej przyjaciółki powinny różnić się od siebie, jednak warto napisać je starannie i z takim samym uczuciem. Inaczej też będą wyglądały wpisy do pamiętnika dla sześciolatki, a inaczej dla starszego dziecka. Ważne jest, aby poświęcić chwilę i podsunąć dziecku kilka pomysłów. Wpis do pamiętnika to dla dziecka ważna sprawa.

Magia sztambucha, czyli pomysł na prezent

Pamiętnik w eleganckiej formie sztambucha jest świetnym pomysł na prezent dla dziecka. Wpis do pamiętnika dla dzieci to fantastyczny sposób na komunikację i nawiązywanie przyjaźni. Spośród wielu wzorów i motywów można wybrać ten wyjątkowy. Tradycyjny sztambuch utrzymany w stylu vintage może przypominać trochę magiczną księgę. Drewniana okładka, ozdobna wstążka i pożółkłe kartki oddadzą klimat dawnych lat. Taki pamiętnik może być też trafionym prezentem dla mamy czy cioci. Można także dokonać pierwszego wpisu – z życzeniami dla jubilatki. Sam sztambuch też może mieć grawer lub nadruk, na przykład z imieniem. Przy wyborze prezentu warto postawić na oryginalność – upominki spersonalizowane zawsze ucieszą obdarowanego.

Pamiętnik może też pełnić dowolną funkcję, na przykład dziennika, notesu ze wspomnieniami, a nawet albumu. Oprócz zdjęć można do niego wkleić pamiątkowe drobiazgi przypominające o ważnych wydarzeniach. Bilet do kina, zasuszony kwiatek czy obrys rączki dziecka – wszystko, co ważne i cenne można zamknąć w ozdobnym sztambuchu. Ta uniwersalna książeczka może też stać się sekretnym sposobem wyrażania emocji, na przykład… rysunkami. Nie od dziś wiadomo, że malowanie i rysowanie odpręża, relaksuje i pozytywnie wpływa na pracę mózgu.

Sztambuch w szkole i wpisy do pamiętnika uczennicy

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka nie jest łatwy. Rodzice pragną, aby poza funkcją rozrywkową pełniła też funkcję edukacyjną, a nawet terapeutyczną. Nie ma jednej definicji na zabawkę idealną, ale ich duży wybór pomaga określić kryteria. Wiele zależy od wieku i etapu rozwoju dziecka. Popularnym wyborem są gry i zabawy rozwijające wyobraźnię i kreatywność malucha. Sztambuch też spełnia te warunki, w przypadku starszych dzieci.

Wpisy do pamiętnika dla uczennicy mogą być nie tylko zabawą, ale też – w przypadku nieśmiałego dziecka – skuteczną formą terapii. Prowadzenie pamiętnika i wpisywanie się do niego pomaga w nawiązywaniu znajomości, przełamywaniu barier i wyrażaniu emocji. To ważny krok w kierunku integracji z grupą oraz forma komunikacji z rówieśnikami. Wpisy pozwalają poznać się nawzajem, skrócić dystans, stać się bardziej tolerancyjnym.

Prośba o wpis w pamiętniku rodzi wzajemne zaufanie, podnosi samoocenę i wywołuje pozytywne uczucia. Poza tym przyczynia się do rozwoju kreatywności i odpowiedzialności. Wpisy do pamiętnika dla córki lub syna powinny być też kontrolowane przez rodziców. Uwaga i zaangażowanie bliskich osób sprawią, że pamiętnik stanie się najlepszą pamiątką z dzieciństwa.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię