Lifestyle

Które lotnisko w Londynie wybrać?

Które lotnisko w Londynie wybrać
Które lotnisko w Londynie wybrać

Londyn należy do najlepiej skomunikowanych miast w całej Europie. Wybierając się do Wielkiej Brytanii, można skorzystać z aż 6 obsługujących miasto lotnisk, usytuowanych w okolicach metropolii.

Planując przylot do stolicy Wielkiej Brytanii, warto przemyśleć wybór lotniska. Londyn to miasto, które obsługiwane jest aż przez 6 portów lotniczych, z których najpopularniejszym jest lotnisko Heathrow – zaliczane do największych w całej Europie. 

Lotnisko Heathrow

Heathrow oddalone jest o blisko 25 kilometrów od centrum Londynu. Znajduje się ono tuż przy autostradzie, dlatego też bez problemu można się z niego dostać w inne regiony aglomeracji. Heathrow jest jednym z największych z europejskich portów lotniczych, z pasażerskim ruchem wynoszącym do 80 milionów osób w ciągu roku. Lotnisko to zarówno port przesiadkowy, jak i docelowy dla kilkudziesięciu przewoźników. 

Lotnisko Gatwick

Gatwick to drugie po Heathrow najbardziej uczęszczane londyńskie lotnisko, które obsługuje rocznie około 45 milionów pasażerów. Dysponuje ono dwoma terminalami pasażerskimi: południowym i północnym. Lotnisko znajduje się przy autostradzie A23 oraz M23 London/Brighton, z kolei sprawną komunikację z portem lotniczym zapewnia pociąg Gatwick Express, a także liczne taksówki i częste autobusy. 

Lotnisko London-City

London-City to port lotniczy usytuowany najbliżej centrum miasta (około 10 kilometrów), jednak ruch pasażerski na nim jest znacznie mniejszy w porównaniu z lotniskiem Heathrow czy Gatwick. Rocznie obsługuje ono blisko 4,5 miliona pasażerów. Na to lotnisko nie ma jednak bezpośrednich połączeń z naszego kraju. Oferuje za to komfortowe przeloty, np. do: Mediolanu, Frankfurtu czy Zurychu. London-City to idealny wybór dla podróżnych, którzy wybierają się do typowo biznesowych dzielnic miasta, jak: City, Canary Wharf, kongresowego centrum ExCeL. 

Lotnisko Stansted

Port lotniczy Stansted znajduje się mniej więcej 50 kilometrów od centrum miasta. Lotnisko położone jest tuż przy autostradzie M11, która łączy Londyn z Cambridge. Sprawną komunikację na Stansted zapewniają linie kolejowe, pociągi regularnie kursują bezpośrednio do londyńskiej stacji Liverpool Street.

Lotnisko Luton

Lotnisko Luton położone jest w podobnej odległości od Londynu co Stansted, bo 45 kilometrów od centrum miasta. Z portu lotniczego z autostrady M1 można komfortowo dostać się w rejony Birmingham, w hrabstwie West Midlands. Na lotnisku można skorzystać zarówno z połączenia kolejowego, jak i autokarów. Port lotniczy Luton to idealny wybór dla pasażerów, którzy podróżują w kierunku dzielnicy Camden Town bądź rejon The Regent’s Park albo Baker Street.

Lotnisko Southend

Lotnisko Southend to najmniejszy port lotniczy ze wszystkich londyńskich lotnisk obsługujący połączenia z Polski. Jest ono zlokalizowane pomiędzy Southend a Rochford, w hrabstwie Essex. Port lotniczy znajduje się 65 kilometrów od Londynu. Naprzeciwko pasażerskiego terminalu znajduje się stacja kolejowa, ale sprawną komunikację zapewniają również stale kursujące autobusy. 

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię