Dom i ogród

Nowy zamek w drzwiach. Kiedy kupić i jak zamontować

Nowy zamek w drzwiach. Kiedy kupić i jak zamontować
Nowy zamek w drzwiach. Kiedy kupić i jak zamontować

Każdy właściciel nieruchomości chce ją prawidłowo zabezpieczyć przed wejściem osób niepożądanych. Podstawą są oczywiście okna i drzwi, warto przy tym wybierać rozwiązania antywłamaniowe, które mają dodatkowe mechanizmy (np. bolce antywłamaniowe, wzmocniona struktura itp.) zabezpieczające przed włamaniem. Jednak nawet najlepsze drzwi nie spełnią swoje funkcji, jeśli zamek będzie uszkodzony lub dostęp do kluczy będą miały osoby trzecie. Kiedy wymienić zamek i czy można to zrobić samodzielnie?

Wymiana zamka, czy wkładki?


Przede wszystkim należy się zastanowić ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach, czy konieczna jest wymiana całego zamka przez https://www.abc-zabezpieczen.pl/ , czy też wystarczy wymiana wkładki. Zamek to cały mechanizm, natomiast wkładka to jego część, która znajduje się w środku drzwi i wkłada się do niej klucz. Wymiany całego zamka dokonuje się zazwyczaj w przypadku jego uszkodzenia. Natomiast dla bezpieczeństwa najważniejsza jest wymiana wkładki, którą warto przeprowadzić w następujących sytuacjach:
• uszkodzona wkładka;
• utrata kluczy np. zgubienie lub kradzież;
• wcześniejsze włamanie do mieszkania;
• kupno nowego mieszkania;
• zakończenie wynajmu lokalu;
• chęć poprawy zastosowanych zabezpieczeń.

Jak wiec widać wkładkę wymienia się głównie, gdy istnieje podejrzenie, że dostęp do kluczy mają nieuprawnionego do tego osoby. Wkładkę wymienia się również, gdy niemożliwe jest jej dalsze użytkowanie, a naprawa zamka lub wkładki jest niemożliwa bądź nieopłacalna.

Ile kosztuje wymiana zamka?

Ceny wymiany zamka są bardzo różne, a na całkowity koszt wpływa wielkość miasta i rodzaj wybranego zamka. Wymiana najprostszego modelu to koszt od 90 zł w górę, przy czym mowa tu o kwocie potrzebnej na zakup i montaż zamka. Na zakup i wymianę zamka wyższej klasy, który posiada dodatkowe atesty, czy zabezpieczenia trzeba przeznaczyć co najmniej 200 zł. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, a dobre jakościowo zamki mają bardzo długą żywotność i są mniej awaryjne niż ich tanie odpowiedniki bez odpowiednich atestów i certyfikatów. Dodatkowo zamek chroni nasz dom i bliskich, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Co więcej przy konieczności wymiany zamka, warto rozważyć wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają dodatkową ochronę i wygodę stosowania jak np. zamki elektroniczne. Ich koszt jest wyższy, ale jest to inwestycja, którą warto przeprowadzić. Jeśli nie wiemy, jakie zamki zastosować, warto poprosić o pomoc ślusarza, który pomoże dobrać odpowiednie zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię