Branża produkcyjna operuje fachowym słownictwem, które dla wielu osób może być niezrozumiałe. Chcąc nawiązać współpracę z profesjonalną firmą i zlecić wykonanie określonych profili, warto znać podstawowe terminy, którymi na co dzień posługuje się fachowy personel. Dzięki temu współpraca przebiegnie swobodniej, wykluczając niedomówienia spowodowane niewiedzą związaną z nazewnictwem.
Producent profili
To firma pełniąca funkcję jednostki wykonującej zlecenie. Taka firma świadczy usługi tłoczenia profili z tworzyw sztucznych konkretną metodą, gwarantując zleceniodawcy wyrób zgodny z jego oczekiwaniami i spełniający wszelkie normy w kwestii parametrów. W ofercie firmy znajduje się nie tylko produkcja profili. Zlecający może liczyć również na cięcie na wymiar, pakowanie czy etykietowanie produktów.
Ekstruzja
Ekstruzja to inaczej wytłaczanie – tę metodę stosuje się w miejscach, gdzie produkowane są bardzo długie elementy. Do takich należą między innymi uszczelki, profile oraz rury. Cały proces rozpoczyna się ogrzaniem granulatu tworzywa sztucznego, który pod działaniem ciepła staje się plastyczny. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury możliwe jest dodanie barwnika oraz włókien zbrojących, które zapewnią wyrobom lepszą trwałość.
Gotowa masa tłoczona jest przez głowicę formującą, a następnie przechodzi przez kalibratory, które nadają produktom ostateczny kształt. Tak wyprodukowane profile zostają schłodzone w wannach z wodą, a następnie przygotowane do ewentualnego cięcia na wymiar, zgrzewania lub nawiercania.
Tworzywa termoplastyczne
Branżowo określane jako termoplasty, są to tworzywa sztuczne, które mogą być poddawane obróbce cieplnej w celu zmiany stanu skupienia. Tworzywa te doskonale nadają się do formowania, dzięki czemu świetnie spełniają swoją funkcję w procesie ekstruzji. Warto zaznaczyć, że gotowe produkty z tworzyw sztucznych mogą być wielokrotnie przetwarzane. Dzięki temu firma zajmująca się produkcją profili spełnia również założenia o produkcji surowców przyjaznych środowisku naturalnemu.
Profile plastikowe – rodzaje
Profile produkowane metodą ekstruzji dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich znajdują się profile twarde, wykonane z tworzywa PVC, PP, PC czy PE, oraz profile miękkie, wytworzone głównie z elastomerów. Wyróżnia się także profile spienione, które powstały w wyniku dodania środka wytwarzającego pęcherzyki gazu, oraz profile koekstrudowane, będące rezultatem wytłaczania dwóch elementów z dwóch różnych surowców. Ich łączenie odbywa się w głowicy formującej.
Listę zamykają profile postekstrudowane, które mają dodatkową warstwę surowca o odmiennych parametrach fizycznych. Przykładem może produkcja profilu twardego, do którego dołączono na przykład uszczelkę z elastomeru.
Minimalna partia produkcyjna
Fabryki, które zajmują się produkcją profili w dużych ilościach, mają przyjęte kryteria opłacalności zlecenia. Termin minimalnej partii produkcyjnej oznacza najmniejszą ilość towaru, którą należy zlecić, aby firma zdecydowała się na podjęcie jego produkcji. W przypadku mniejszych zamówień prawdopodobnie cena jednostkowa produktu wzrośnie.
Dodaj komentarz