Dom i ogród

Co warto wiedzieć o gotowym projekcie budowlanym przed zakupem?

Co warto wiedzieć o gotowym projekcie budowlanym przed zakupem?
Co warto wiedzieć o gotowym projekcie budowlanym przed zakupem?

Decydując się na zakup gotowego projektu pod budowę domu, warto zasięgnąć więcej informacji i zaznajomić się z informacjami na temat zawartości takiego projektu. W każdym przypadku niezbędna jest pełna dokumentacja, a sam projekt musi spełniać odpowiednie wymogi.

Co powinien zawierać projekt architektoniczno – budowlany?

Projekt architektoniczno – budowlany musi zawierać rzuty wszystkich poziomów domu. Dotyczy to również fundamentów, ewentualnej piwnicy oraz dachu. Jeśli dach będzie spadzisty, dodatkowo konieczny jest rzut więźby dachowej. Projekt ponadto musi zawierać przekroje poprowadzone w charakterystycznych miejscach oraz wszystkie elewacje.

Skala rysunków podstawowych nie mniejsza niż 1:100, a projekt rozbudowy lub adaptacji musi być w skali 1:50. Niezbędne są również rysunki konstrukcji i instalacji.

Projekt musi zawierać część opisową. Tutaj z kolei znajdują się informacje o posadowieniu budynku, o użytych materiałach, o istotnych rozwiązaniach instalacyjnych, o izolacji termicznej, a także obliczone roczne zapotrzebowanie na ogrzanie.

Ponadto do projektu musi być dołączony BIOZ, czyli informacja o warunkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie.

W projekcie budowlanym muszą znaleźć się wszystkie niezbędne dane liczbowe, czyli powierzchnia domu netto i cały szereg wyliczeń niezbędnych do ewentualnej adaptacji.

Kto wykonuje projekt?

W przypadku zakupu projektu gotowego, musi on zostać zaadaptowany. Osoba taka musi posiadać uprawnienia do projektowania oraz posiadać zaświadczenie o przynależności do izby samorządu zawodowego architektów. Osoba taka w pełni odpowiada za sporządzenie niezbędnej dokumentacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak gotowy projekt wcielić w życie?

Pierwszy krok to ustalenie zgodności wybranego projektu z planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy. Jeśli jednak dane nie pokrywają się z obowiązującymi przepisami z dokumentacji urzędowej, konieczne będzie naniesienie zmian w projekcie, a do tego niezbędna będzie również zgoda autorskiej pracowni architektonicznej – https://www.mgprojekt.com.pl

Dlaczego projekt gotowy?

Decydując się na budowę, można wybrać gotowy projekt z katalogu lub zamówić indywidualny projekt u architekta. Wybór to oczywiście kwestia indywidualna, jednak znacznie większą popularnością cieszą się gotowe projekty budowlane. Dlaczego warto wybrać typowy projekt domu? Oto pięć powodów:

 1. Gotowy projekt jest tańszy
  Typowy projekt domu to oszczędności już na samym początku. Indywidualny projekt na zamówienie to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gotowe są kilkukrotnie tańsze nawet mimo konieczności dodatkowej dopłaty za adaptację.
 2. Gotowy projekt dostępny od zaraz
  Gotowe projekty dostępne są w katalogach i w internecie od zaraz. Nie trzeba przechodzić żmudnego procesu ustalania najdrobniejszych szczegółów z architektem. To niewątpliwie duża zaleta i oszczędność cennego czasu.
 3. Gotowy projekt domu już gdzieś stoi, więc można go obejrzeć w rzeczywistości
  Projekty są oczywiście powtarzalne i często zdarza się, że inwestorzy dzielą się wskazówkami i spostrzeżeniami, przesyłając zdjęcia do wglądu przyszłym nabywcom. Ponadto istnieje możliwość kontaktu z inwestorami poprzez fora internetowe, którzy projekt już realizują. Dzięki temu można poprosić o zdjęcia lub umówić się na spotkanie.
 4. Gotowy projekt t zoptymalizowana dokumentacja
  Gotowe projekty mają pełną dokumentację zoptymalizowaną pod każdym kątem. Ponadto projekty, które są już w fazie realizacji przeszły wszystkie niezbędne korekty, jeśli wystąpiły jakieś ewentualne problemy z przepisami urzędowymi.
 5. Gotowy projekt to dzieło renomowanych pracowni
  Wybierając projekt indywidualny nie ma pewności, że projekt będzie dopracowany idealnie w każdym możliwym szczególe. Często podczas żmudnych procesów urzędowych okazuje się, że konieczne jest naniesienie poprawek. Gotowe projekty pochodzą z renomowanych pracowni, a recenzje są ogólnodostępne w internecie.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektu?

Projekt po pierwsze musi się podobać. To główne kryterium wyboru. Jednak funkcjonalność jest równie istotna. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • dopasowanie do działki: wymiary, strony świata, wjazd do garażu;
 • nowinki technologiczne: pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja;
 • parametry domu: metraż, ilość i rozmieszczenie pomieszczeń, garaż, sposób ogrzewania, energooszczędność, skosy, piwnica, przebieg instalacji;

Adaptacja gotowego projektu

Po zakupie gotowego projektu należy oddać go do adaptacji. Zajmuje się tym uprawniony architekt. Sprawdza on i dostosowuje niezbędne parametry do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub do warunków zabudowy. Ponadto musi dostosować projekt do uzbrojenia terenu (woda, prąd, gaz) i przygotowuje następnie całą dokumentację, by inwestor mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.

Gotowy projekt domu to niewątpliwie duża oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Budowa sama w sobie pochłania mnóstwo pieniędzy, więc dodatkowe oszczędności na pewno się przydadzą. Ponadto czas oczekiwania na wydanie pozwolenia czasem wydłuża się w nieskończoność, szczególnie jeśli inwestor wzywany jest przez urzędy do naniesienia poprawek. Takie ryzyko z projektem gotowym zredukowane jest do minimum.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię