Zakupy

Rękawice bokserskie prezentem na dzień dziecka?

dziecko w ochraniaczach boskrskich
Czy bosk jest dobry dla dziecka

Dziś jest 1 czerwca, Dzień Dziecka. Z tego też względu chcemy dziś sprawdzić, czy boks to sport dla dzieci i czy nasze pociechy mogą ubrać rękawice bokserskie i wyjść na ring.

Boks sportem dla najmłodszych?

Myśląc o boksie pojawiają nam się przed oczami obrazy zawodników walczących zawodowo w wadze ciężkiej, półciężkiej czy np. koguciej. Widzimy krew, rozcięte łuki brwiowe, rozbite nosy, opuchnięte oczy, a w końcu na skutek silnego uderzenia nokaut i utratę przytomności. Wszystko to może i dobrze się ogląda, bazując na naszej mrocznej części duszy żądającej chleba i igrzysk, ale zdrowy rozsądek zabrania wysłania dzieci do szkółki bokserskiej.

Fakt sam nie puściłbym swojego dziecka na coś takiego. Niemniej blisko 90% rodziców zapomina jednak o tym, iż istnieją ogromne różnice między boksem zawodowym a amatorskim. Boks amatorski to nie tylko ochraniacze, ale również zupełnie inny system walki, który ma na celu nie pokonanie przeciwnika, ale zdobycie jak największej liczby punktów. W boksie amatorskim praktycznie bardzo rzadko dochodzi do nokautów. Za każdy zadany prawidłowo cios zawodnikowi przyznawane są punkty, które potem zliczane decydują o wyniki starcia sportowców  ubranych w rękawice bokserskie. Celem boksera w boksie amatorskim nie jest więc zrobienie krzywdy przeciwnikowi, a tylko jego trafienie. Używana jest więc dużo mniejsza siła, kosztem szybkości precyzji i taktyki.

Wszystko to powoduje, że boks amatorski jako sport walki prezentuje się zadziwiająco nisko, jeśli chodzi o skalę kontuzjogenności i raczej bliżej mu do piłki nożnej niż do zawodowego boksu.

Boks dla najmłodszych

Boks amatorski jest sportem bezpiecznym, ale mimo wszystko raczej nie nadających się dla małych dzieci. Pięcio czy sześciolatkowi dużo lepiej zaproponować piłkę nożną, niż boks. Sport tej jest nie tyle prostszy, ale dziecku łatwiej wytłumaczyć by kopał piłkę niż obijał worek treningowy lub walczył z innym dzieckiem. Gdy jednak nasz szkrab podrośnie warto naprawdę przyjrzeć się tej dyscyplinie z wykorzystaniem rękawic bokserskich. Sport ten będzie doskonały dla dzieci i młodzieży już w wieku gimnazjalnym. Czemu?

Po pierwsze dziecko trenuje tylko z rówieśnikami w tej samej kategorii wagowej. Nie ma więc obaw by miało do czynienia z dziećmi większymi, silniejszymi od siebie. Poziom jest wyrównany, co minimalizuje ryzyko kontuzji.
Po drugie dziecko uczęszczające na trening bokserski nie uczy się tylko, jak niektórzy myślą, bić. Trening ten to ćwiczenia całego ciała i umysłu. Mamy tutaj połączenie atletyki, ogólnego rozwoju fizycznego i kondycji, z treningiem koncentracji, skupienia oraz budowaniem woli walki, zawziętości, nawyku przezwyciężania trudności, skrupulatności oraz dyscypliny.

Wartość dodana

Boks to jednak nie tylko kondycja, dyscyplina i silna psychika. To również szereg „plusów” których nie widać na pierwszy rzut oka.  Sparingi bokserskie wprowadzają między dzieci współzawodnictwo, powodując, że dziecko chce być coraz lepsze w tym co robi. Efektem tego jest, iż malec spędza dużo czasu na treningach. Dzięki czemu nie ma czasu i energii na chuligańskie wygłupy czy popijanie pod trzepakiem, tak znane z dużych blokowisk.
Po drugie dziecko trenujące boks, wzbudza pewien respekt wśród swoich rówieśników. Oznacza to, że młodego boksera mało kto będzie zaczepiał lub się nad nim znęcał. Sport ten dodaje więc nie tylko pewności siebie, ale stanowi pewną formę prewencji przez złośliwymi kolegami.
Boks w okresie dorastania i burzy hormonalnej to również doskonały sposób na rozładowanie emocji i radzenie sobie z gniewem, co dzieciom w tym wieku jest bardzo wskazane.

Wszystko to powoduje, że naprawdę warto rozważyć boks jako dyscyplinę sportu dla młodych ludzi.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię