Przede wszystkim, boks nie należy traktować w kategoriach sportu niebezpiecznego.
Wszystko zależy od tego, czy ktoś podchodzi do tego sportu rozważnie. Boks jest to dyscyplina dla osób, które niezależnie od płci, wieku i sprawności szukają ciekawej aktywności fizycznej, wyzwania. Co ważne, trening bokserski to głównie ćwiczenia areobowe, czyli takie, które pomagają schudnąć, gdyż pracują przy nich wszystkie partie ciała. Najbardziej podatne na obciążenia są barki, klatka piersiowa, a w mniejszej części bicepsy. Całość koordynowana jest przez mięśnie brzucha oraz pleców. Nie należy jednak zapominać o nogach, które są równie istotne. Złudnym wyobrażeniem jest w boksie pracują jedynie ręce. Żeby poprawnie zadać cios, trzeba najpierw nauczyć się chodzić. Kroki muszą być stawiane według określonego schematu, by nie dać się trafiać i zadawać skuteczne uderzenia. Tutaj wielu początkujących sportowców popełnia błędy, ponieważ dobrze zadany cios powinien zostać wykonany ze skrętem tułowia, tak żeby wszystko zaczynało się od nóg.
Treningi juniorów vs Treningi seniorów
Do każdej osoby, niezależnie od wieku, należy podchodzić indywidualnie. Treningi różnią jedynie w zależności od tego, ile dana osoba jest się w stanie nauczyć, jaką ma szybkość reakcji ciosu, siłę itp. Ważna jest kondycja. Tutaj dobrym przykładem będzie Witalij Kliczko. Z relacji jego rodziców wynika, że kiedy ten za młodu zaczął trenować boks, jego trenerzy mieli do rodziny tylko jedną prośbę, by Witalij każdego dnia o poranku biegał. Trenerzy Witalija wiedzieli, że zwiększona wydolność pozwala na wykorzystanie w kolejnych treningach większego obciążenia. Dzięki temu zarówno sprawność trenującego jak i technika stają się co raz lepsze.
Początki zawsze są trudne
Trenowanie boksu należy zacząć od… przyjścia na trening. Początkowa rywalizacja między resztą zawodników może zniechęcić, jednakże nie należy się tym przejmować, gdyż właśnie to ten czynnik determinuje poziom rozwoju u trenującego.
Dodaj komentarz