Biznes i finanse

Samodzielność na emigracji, czyli jak zostać swoim własnym szefem w UK

Samodzielność na emigracji, czyli jak zostać swoim własnym szefem w UK
Samodzielność na emigracji, czyli jak zostać swoim własnym szefem w UK

Emigracja może być spowodowana kwestiami rodzinnymi lub chęcią poznania życia w nowym miejscu, często jednak kieruje nami potrzeba zdobycia większej sumy pieniędzy, a praca za granicą najzwyczajniej oferuje większe zyski. Kiedy jednak odnajdziemy się już w nowych realiach, przychodzi moment, kiedy chcemy czegoś więcej niż tylko stabilnego zatrudnienia na dobrych warunkach i zaczynamy rozważać założenie swojego własnego biznesu. Prowadzenie swojej firmy wiąże się oczywiście z dużą odpowiedzialnością, daje jednak swobodę podejmowania samodzielnych decyzji i pozwala na bycie swoim własnym szefem.

Od czego zacząć?

Decyzja o założeniu firmy nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Ma ona zwyczajnie zbyt duży wpływ na naszą sytuację finansową, jak i na codziennie życie, dlatego należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania. Na samym początku należy zastanowić się nad podstawowymi rzeczami, jak to, czym dokładnie taki biznes miałby się zajmować. Konieczne jest również wyznaczenie budżetu, jakim dysponujemy na samym początku i porównanie go z niezbędnymi wydatkami. Pożyczka na rozwój działalności może być dobrym rozwiązaniem, nie warto jednak zadłużać się na inwestycjach, które nie obiecują żadnego zwrotu. Nie można też zapominać, że wydatki związane z prowadzeniem firmy to nie tylko opłaty za potrzebne produkty lub czynsz za biuro, ale też rachunki oraz koszty związane z formalnościami, oraz podatki.

Rodzaj działalności

Zanim możliwe będzie zarejestrowanie firmy, konieczne jest wybranie rodzaju działalności. Prawo obowiązujące w Wielkiej Brytanii jest bardzo przychylne przedsiębiorcom, dlatego żadna z tych możliwości nie wiąże się z czasochłonnym procesem ani zbyt wieloma formalnościami, jednak od tego wyboru będą zależeć dostępne dla nas w przyszłości rozwiązania. Wśród najczęściej wybieranych form jest samozatrudnienie, czyli self-employed oraz spółka LTD, która jest brytyjskim odpowiednikiem znanej w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, na przykład samozatrudnienie wymaga załatwienia mniejszej ilości formalności, jednak dostępne jest tylko dla osób będących rezydentami brytyjskimi, z kolei w przypadku spółki LTD przebywanie na terenie Wielkiej Brytanii nie jest wymagane nawet w momencie rejestracji. Warto więc zgłębić dokładniej szczegóły każdej z dostępnych możliwość i wybrać to, które będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Znajomość rynku

Do skutecznego rozwoju firmy konieczna jest wiedza na temat tego, co może przynieść zyski. W tym celu warto interesować się dostępnymi już na rynku rozwiązaniami z naszej branży oraz tym, jakie sposoby wykorzystuje nasza konkurencja do zdobycia nowych klientów. Istotne jest znalezienie czegoś, co wyróżni naszą ofertę na tle podobnych firm i pokaże, że to właśnie z naszych usług warto skorzystać. Nie warto jednak kierować się przy takich decyzjach tylko swoją intuicją, ponieważ nie zawsze podjęcie kroku, który wydaje się najbardziej oczywisty, okaże się drogą do sukcesu. Trzeba więc stale szukać nowych informacji i sposobów na poszerzenie swojej oferty.

Bezpieczny rozwój

Niespodzianki raczej nie sprzyjają rozwojowi firmy. Nawet najlepszy biznesplan się nie sprawdzi, jeśli na jego drodze stanie nagły wypadek lub nadprogramowe wydatki. Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami jest zadbanie już na samym początku rozwoju firmy o wykupienie właściwej polisy. Jeśli w ramach pracy my lub nasi pracownicy korzystają z samochodów służbowych, takie pojazdy muszą posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Warto zadbać też o ubezpieczenie OC firmy, ubezpieczenie na wypadek popełnienia błędu w ramach pełnienia obowiązków służbowych lub ubezpieczenie sprzętu niezbędnego do nieprzerwanego funkcjonowania biznesu. Potrzebne nam rozwiązania zależne są od rodzaju prowadzonej działalności, należy więc szukać tych, które sprawdzą się w naszym przypadku.

Własny biznes to nie tylko korzyści, ale również obowiązki, zarówno względem urzędów i swojej firmy, jak i klientów oraz pracowników. Zanim więc podejmiemy decyzje o rozpoczęciu naszej przygody z prowadzeniem działalności gospodarczej, warto dobrze zastanowić się, czy aby na pewno czujemy się na siłach to zrobić. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość oraz wytrwale dążyć do naszych celów.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię