Dom i ogród

Sprzątanie po pożarze – dlaczego jest niebezpieczne?

sprzątanie po pożarze

Sprzątanie po pożarze odbywa się po ugaszeniu pożaru i otrzymaniu informacji, że miejsce pogorzeliska jest na tyle bezpieczne, że może już tam wejść ekipa sprzątająca. Zazwyczaj po wyjściu strażaków, na miejscu zjawia się policja, aby ustalić przyczynę pożaru. Zawiadamiany jest też rzeczoznawca, który szacuje straty majątkowe. Przed przybyciem rzeczoznawcy nie należy podejmować się sprzątania pogorzeliska, gdyż może to zafałszować faktyczny stan szkód. Dopiero po zakończeniu oględzin przez rzeczoznawcę i ustaleniu, że konstrukcja nie grozi zawaleniem, można zacząć sprzątanie po pożarze. Pożar zawsze niesie ze sobą straty materialne i pozostawia pogorzelisko, które należy posprzątać możliwie jak najszybciej.

Czyszczenie po pożarze – czy jest niebezpieczne?

Czyszczenie po pożarze przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji i sprzętu może być niebezpieczne. Na miejscu takiego pogorzeliska znajduje się bowiem wiele związków trujących, zagrażających naszemu zdrowiu. Dlatego warto, a nawet należy powierzyć czyszczenie ścian po pożarze odpowiedniej firmie, która posiada certyfikaty i zatrudnia pracowników z doświadczeniem. Istotne jest również odpowiednie zaplecze techniczne. Jest to bardzo ważne, gdyż usuwanie sadzy po pożarze to praca wymagająca ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale także środków czystości i specjalistycznego sprzętu. Ponadto sprzątanie po pożarze powinno się odbywać zawsze w odpowiednio przystosowanym do tego typu prac, ubraniu ochronnym.

Sprzątanie po pożarze – jak to się odbywa?

Sprzątanie po pożarze to długi, pracochłonny i bardzo odpowiedzialny proces. Odbywa się on zawsze etapami. Po potwierdzeniu, że można bezpiecznie wejść na teren pogorzeliska, odpowiednio przeszkoleni pracownicy przystępują do kolejnych etapów czyszczenia po pożarze. Pracę zaczyna się od wstępnej selekcji i wynoszenia przedmiotów, które nadają się do dalszego użytku. Po osuszeniu są one doczyszczane z sadzy. Całkowicie zniszczone sprzęty i meble, po uprzedniej konsultacji z właścicielem, należy usunąć, a następnie wywieźć do odpowiedniego miejsca ich składowania lub utylizacji.

I dopiero po takim przygotowaniu pomieszczeń, następuje jeden z najważniejszych etapów sprzątania po pożarze – czyszczenie z sadzy ścian, sufitów, podłóg i innych powierzchni. Jest to konieczne, aby ekipa remontowa mogła rozpocząć swoją pracę, bowiem okopconych ścian nie da się odnowić bez ich specjalistycznego wyczyszczenia. Aby pozbyć się szkodliwych substancji chemicznych, którymi przesiąkły pomieszczenia po pożarze, konieczne jest użycie specjalistycznych środków czyszczących i odpowiedniego sprzętu. To także jedyny sposób, aby zneutralizować uciążliwy zapach spalenizny. Należy także przeprowadzić dezynfekcję wszystkich pomieszczeń. Pozwoli to usunąć zarodniki pleśni i grzybów, które mogły zacząć się rozwijać pod wpływem wilgoci. Na koniec sprzątania po pożarze, przeprowadzane jest ozonowanie, które jest jedną z najlepszych metod dezynfekcji i ostatecznego pozbycia się przykrej woni spalenizny. Używane są do tego specjalne maszyny – ozonatory powietrza. Dopiero tak przygotowane pomieszczenia są na tyle bezpieczne, że bez obaw może pojawić się ekipa remontowa i działać.

Podsumowanie

Nieodpowiednio przeprowadzone sprzątanie po pożarze przez osoby bez doświadczenia i bez należytego przygotowania jest niebezpieczne ze względu na obecność trujących związków i osłabioną konstrukcję pomieszczeń. Jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby sprzątanie po pożarze przeprowadzić w sposób rzetelny i przede wszystkim bezpieczny. Dlatego właśnie czyszczenie ścian po pożarze, usuwanie sadzy z różnych powierzchni i końcowa dezynfekcja powinny być zawsze wykonywane przez wyspecjalizowane firmy sprzątające po pożarze. Ważne jest, aby taka firma przedstawiła odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jej należyte kompetencje do przeprowadzania tego typu prac.

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię