Dom i ogród

Styl eklektyczny – połączenie różnych estetyk

Styl eklektyczny – połączenie różnych estetyk
Styl eklektyczny – połączenie różnych estetyk

Styl wnętrz zależy od charakteru osoby, która urządza wnętrza. Wybieramy elementy wyposażania wnętrza. Jednak wiele osób nie chce ograniczać się do wymogów jednego stylu i pragnie stworzyć przestrzeń, która będzie oddawała ich charakter, a jednocześnie będzie przemyślaną całością. Styl eklektyczny to propozycja dla wszystkich, którzy nie potrafią zdecydować się na jeden styl i szukają czegoś, co pomoże im wyrazić siebie.

Efekt nieplanowanych zabiegów wnętrzarskich

Złośliwi ludzie mówią, że styl eklektyczny, to efekt nieplanowanych zabiegów wnętrzarskich, czysta przypadkowość w urządzaniu wnętrza. Króluje pogląd, że eklektyzm we wnętrzu wychodzi o mimochodem w wyniku kolekcjonowania przedmiotów i dodatków z różnych miejsc i nawiązujących do odmiennych kultur. Ich zestawienie obok siebie powoduje, że aranżacja pomieszczenia staje się pełna kontrastów. Powyższe stwierdzenia o omawianym stylu są nie do końca sprawiedliwie, ponieważ wiele osób świadomie łącze różnorodne style uzyskując zamierzony efekt aranżacyjny. 

Nowatorskie spojrzenie na eklektyzm

Nowoczesne pojmowanie eklektyzmu to po prostu zróżnicowanie wnętrza meblami lub dodatkami. Można łączyć obiekty stare z nowymi, szykowne z bezpretensjonalnymi, szlachetne z popularnymi. Takie urządzanie pomieszczeń podkreśla różnice materiałów, form, stylów, a jednocześnie uwypukla  podobieństwa. Efekt połączenia to niebanalna, zaskakująca aranżacja, która tworzy spójną całość. Najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest to, że  nie posiada granic ani narzuconych z góry założeń. Dwa wnętrza urządzone w tym stylu mogą być zupełnie do siebie niepodobne! Wszystko zależy od tego, jakie style, wzory i kolory połączy właściciel. Dodatki i meble powinno się łączyć kontrastowo, ale z zachowaniem harmonii.  Warto eksperymentować z różnymi  epokami, stylami, materiałami, kolorami, formami.

Na granicy chaosu i harmonii

Jest dużo prawdy w stwierdzeniu, że styl eklektyczny bazuje na granicy harmonii i chaosu. Aby uniknąć wrażenia nieuporządkowania, warto zgromadzić dodatki o jednym motywie przewodnim. Eklektyzm stawia na oryginalność i indywidualizm. Ładnie prezentuje się połączenie stylu boho ze stylem angielskim i rustykalnym, a styl skandynawski w połączeniu z industrialnym. Styl eklektyczny prezentuje się gustownie. Jednocześnie jest odrobinę zwariowany i nieszablonowy. To sposób urządzania wnętrz dla osób, które nie lubią nudy i jednorodności.

Eklektyzm wymaga wyjątkowej wrażliwości stylistycznej, ponieważ aranżacja wnętrza musi mieć jakieś punkty wspólne. Najprościej mówiąc – styl eklektyczny to mieszanka różnych stylów. Połączenie stylu boho z industrialnym nosi nową nazwę styl boho loft, a mieszankę stylu boho ze skandynawskim nazwano scandi boho. Nowe nazewnictwo pokazuje, jak duże zapotrzebowanie jest na łączenie różnych stylów i wyrażanie w ten sposób swojej osobowości. Styl eklektyczny odpowiada również osobom, które w standardowych stylach nie znalazły inspiracji, która w stu procentach oddawałaby ich gust.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię