Ciepłe swetry damskie powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety. Dzięki nim można przyjemnie się otulić jesienią i zimą. Do wyboru mamy kardigany, golfy, swetry wkładane przez głowę, rozpinane, z delikatnego moheru czy mięsistej wełny. Jaki krój i materiał swetra wybrać?
Rodzaje swetrów – jakie wybrać?
Popularnością cieszy się bardzo wygodny kardigan. To sweter zapinany na guziki lub zamek. Cienki kardigan doskonale sprawdzi się noszony na bluzkę lub koszulę. Grubszy kardigan można nosić jesienią zamiast płaszcza. W chłodne letnie wieczory kardigany można narzucić na zwiewne sukienki. Zimą chętnie sięgamy po golfy. Tego rodzaju swetry damskie są niezastąpione podczas mrozów, spacerów w górach czy zimowych wyjazdów. Wybierając golf, możemy zrezygnować z szalika. To element garderoby idealny do jeansów, spódnicy, legginsów. Na co dzień dobrze sprawdzi się sweter V-neck, czyli z dekoltem w serek, oraz crewneck – z okrągłym dekoltem.
Z jakiego materiału kupić sweter?
Kluczowe jest to, z jakiego materiału został wykonany sweter. To właśnie materiał wpływa na komfort noszenia, trwałość swetra i szereg innych aspektów. Do najdroższych należą swetry damskie z kaszmiru. Są one delikatne, miłe w dotyku i stosunkowo cienkie. Kaszmir pozyskuje się od kóz kaszmirskich. Zimą dobrze jest zainwestować w wełniane swetry. Wełna jest jednym z najcieplejszych materiałów. Kupując sweter, zwróćmy uwagę na skład. Minimum 50% wełny zapewni nam komfort cieplny, a jednocześnie sprawi, że sweter będzie przewiewny. Sweterki wykonane stuprocentowo z wełny mogą być nieco gryzące. Wełna kurczy się w wysokiej temperaturze, a także z czasem się mechaci, dlatego należy odpowiednio zadbać o ubrania z niej wykonane.
Ciepłym materiałem jest moher. Jednocześnie moherowe sweterki są bardzo delikatne, zatem wymagają specjalnej troski. Moher pozyskuje się od kóz angorskich. Naturalnym włóknem jest także alpaka. Sweterki tego typu są ciepłe, lekkie i wytrzymałe. Ogromnym atutem jest to, że alpaka nie mechaci się szybko, zatem tego typu sweter posłuży przez długie lata. Co więcej, jest odporna na kurz, co czyni ją materiałem idealnym dla alergików. Dla osób z alergią odpowiednie będą dodatkowo swetry damskie z angory, czyli wełny pochodzącej od królików. To miękki i delikatny materiał.
Korzystne cenowo są swetry damskie z bawełny. Są wytrzymałe, nie mechacą się, jednak nie zapewnią zbyt wiele ciepła. Można je wybrać w okresie wiosenno-letnim. Unikamy swetrów wykonywanych stuprocentowo z akrylu. Jest to sztuczne włókno, które nie przepuszcza powietrza. W swetrach z akrylu będzie po prostu zbyt gorąco lub zbyt zimno. Akrylowe swetry są tanie, jednak szybko się niszczą i mechacą. A co z poliacrylem, akrylem i poliamidem? Jeśli występują jedynie jako domieszka w składzie, będą w porządku. Zapobiegają mechaceniu się materiału i sprawiają, że wełniany sweter będzie milszy w dotyku.
Jak dbać o wełniany sweter?
Jeśli wydamy sporą sumę na wełniany sweter, warto, aby posłużył nam on przez dłuższy czas. Ważne jest to, jak o niego zadbamy. Przede wszystkim należy ograniczyć liczbę prań takiego swetra. Wełnę wystarczy wietrzyć, z kolei plamy czyścimy miejscowo. Gdy jednak uznamy, że swetry damskie z wełny wymagają prania, znacznie lepszym wyborem będzie pranie ręczne. Delikatnie wyciskamy sweter i stosujemy środki do delikatnych tkanin. Piorąc w pralce, wybieramy program do prania wełny w niskiej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura może skurczyć włókna. Co więcej, pod żadnym pozorem nie wirujemy wełnianego swetra ani też nie suszymy go w suszarce bębnowej. Nadmiar wody odciskamy, a następnie ubranie rozkładamy na suszarce na płasko. Pod spód możemy włożyć ręcznik. Gdy jedna strona wyschnie, odwracamy sweter na drugą stronę. Moherowego swetra, a także tego wykonanego z angory, nie wieszamy na wieszaku, gdyż się rozciągnie i straci fason.
Jak uniknąć zmechaceń?
Czy da się całkowicie uniknąć zmechaceń? Jeśli odpowiednio zadbamy o sweter, to jest to możliwe. Podstawą jest stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych z lanoliną. Nie nosimy na ramieniu paska torebki, który może sprawić, że wełna się wytrze. Jeśli zaobserwujemy kulki, usuwamy je za pomocą maszynki jednorazowej lub specjalnej golarki elektrycznej do czyszczenia swetrów, która jest bezpieczniejsza.
Swetry damskie wykonane z delikatnych materiałów wymagają odpowiedniego przechowywania. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń oraz zadbać o dopływ powietrza. Co prawda naturalne włókna są sprężyste, co oznacza, że powracają do swojej pierwotnej formy, jednak nie przygniatajmy ich innymi ubraniami. Na dłużej będą wyglądać dobrze. Wełnianą odzież należy chronić przed molami. W tym celu w szafie stosujemy specjalne zawieszki. Dzięki tym kilku prostym zasadom wełniane swetry damskie na długi czas będą nas cieszyć doskonałym wyglądem. Sweter z alpaki, moheru, z dodatkiem jedwabiu to spory wydatek, jednak ubranie tego typu jest warte swojej ceny, gdyż posłuży przez lata.
Dodaj komentarz