Dom i ogród

Świdośliwa – dekoracyjny krzew do twojego ogrodu

Świdośliwa
Świdośliwa

Świdośliwa, to drzewko owocowe, które coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Dlaczego? Co przyczynia się do jego popularności i jakie odmiany świdośliwy zasługują na naszą uwagę najbardziej?

Świdośliwa – właściwości estetyczne

Można powiedzieć, że świdośliwa jest rośliną ozdobną podwójnie, a nawet potrójnie.

Wczesną wiosną krzew obsypuje się licznymi, gwiazdkowatymi kwiatami o białym kolorze. Stanowi wyjątkowo atrakcyjny punkt dekoracyjny w wiosennym ogrodzie.

Kiedy kwiaty opadną w ich miejsce rozwijają się nie tylko dekoracyjne, ale też smaczne, fioletowe owoce. Kiedy je zbierzemy, pozostają liście pięknie przebarwiające się późniejszą jesienią.

Można powiedzieć, że świdośliwa jest krzewem, który zdobi nasz ogród na różne sposoby od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Nic więc dziwnego, że jej popularność wciąż rośnie.

Jakie gatunki polecane są do uprawy w przydomowym ogrodzie?

Świdośliwa – odmiany polecane

Około 25 gatunków – niektóre z nich to duże krzewy, inne – drzewka o wysokości od 5, do nawet 20 metrów. W takiej rodzajowej rozpiętości występuje świdośliwa.

Odmiany najczęściej spotykane w naszych ogrodach to:

  • świdośliwa olcholistna
  • świdośliwa kanadyjska (inaczej lamarcka)
  • świdośliwa gładka

Spośród tych trzech odmian, świdośliwa kanadyjska posiada najpiękniejsze duże kwiaty, natomiast odmiana olcholistna (Northline), daje najsmaczniejsze, duże owoce.

Uprawa świdośliwy w przydomowym ogrodzie

Odmiany świdośliwy jakie można spotkać w polskich ogrodach – choćby te wymienione powyżej, są przystosowane do temperatur panujących w naszych szerokościach geograficznych. Nie mają też szczególnie wysokich wymagań w kwestii stanowiska, czy rodzaju gleby.

Jest jednak kilka czynników, które mogą im zaszkodzić – na przykład zbyt mokra gleba o skrajnym odczynniku kwaśnym, lub zasadowym, ale też zbytnie przesuszenie. Świdośliwa lubi optymalne nawilżenie podłoża.

Nie musimy przycinać drzewek świdośliwy, ponieważ mają one z natury atrakcyjny pokrój, który nawet bez liści stanowi ozdobę. Jeśli jednak koniecznie chcemy, czy też z jakiegoś powodu musimy przyciąć drzewko, należy to zrobić tuż po zimie, jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatowych.

Świdośliwa – owoce i ich właściwości

Niebieskofioletowe owoce świdośliwy przypominają jagody borówki amerykańskiej. Co je odróżnia? Otóż świdośliwa jest zdecydowanie bogatsza w składniki odżywcze takie jak magnez, potas i witaminy z grupy B. W 100 gramach mrożonych owoców świdośliwy badania stwierdziły siedmiokrotnie więcej wapnia i żelaza, a czterokrotnie – białka i potasu niż w takiej samej ilości owoców borówki.

Owoce świdośliwy, to prawdziwa bomba witaminowa i choćby dlatego warto mieć przynajmniej jedno drzewko tej pięknej i pożytecznej rośliny w grodzie i zadbać, aby owocowała jak najlepiej.

Pojawiające się na przełomie czerwca i lipca owoce świdośliwy nadają się doskonale zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na pyszne dżemy, które uzupełnią naszą dietę zimą w cenne witaminy.

Owoce zebrane są w grona, nieco przypominają w tym czarną porzeczkę. Do celów deserowych powinny być zbierane ręcznie, całymi gronami, bowiem są dość delikatne i pozbawione szypułek szybko się psują.

Na większą skalę, dla pożytecznych owoców, świdośliwa uprawiana jest w Kanadzie, gdzie jest bardzo popularna i ceniona. Z pewnością za kilka lat będzie równie popularna w Polsce.

Już teraz sadownicy interesują się możliwością uprawy świdośliwy olcholistnej na dużą skalę. Pod uwagę brana jest właśnie ta odmiana z uwagi na duże, smaczne owoce. Hodowcy wciąż pracują nad jeszcze lepszym dostosowaniem tej odmiany do naszego klimatu.

   Z owoców świdośliwy możemy robić pyszne dżemy, możemy też zamrażać owoce w celu spożycia z deserami. Niektórzy eksperymentują nawet z nalewkami ze świdośliwy.

Robiąc dżem ze świdośliwy musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy – nie blendujemy owoców. Rozcieramy je delikatnie, by nie uszkodzić nasion. W przeciwnym wypadku dżem może być lekko gorzki. Proporcje cukru i owoców jakie należy zastosować, aby wydobyć maksimum smaku, to 0,5 do 1,6 kg cukru na 1 kg owoców. Świdośliwa sama w sobie jest słodka, aby dżem nie był zbyt mdły, w celu poprawienia jego walorów smakowych, możemy na taką ilość cukru i owoców dać sok z połówki średniej wielkości cytryny.

Świdośliwa – piękna, pożyteczna i długowieczna

Świdośliwa potrafi rosnąć na jednym stanowisku nawet 20 lat. Jeśli będziemy ją odpowiednio pielęgnować, będzie dawała w tym czasie owoce, których ilość zależy od tego, czy będziemy ją nawadniać w najtrudniejszym okresie. Niestety w ostatnim czasie, na skutek globalnego ocieplenia mamy coraz gorętsze i coraz bardziej suche lata. Dlatego mimo, że zazwyczaj nie przejmujemy się podlewaniem drzew, które zawsze sobie jakoś poradzą, w przypadku świdośliwy robimy wyjątek i podlewamy ją w czasie największych upałów i suszy.

Ważne jest by bardzo starannie wybrać w szkółce sadzonki świdośliwy. Powinny być zdrowe, ponieważ wtedy mamy szansę na szybki wzrost drzewka, a w przyszłości dorodne plony pysznych i zdrowych owoców.

 

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię