Dom i ogród

Czy budowa energooszczędnego domu wymaga inwestowania w najdroższe technologie?

Czy budowa energooszczędnego domu wymaga inwestowania w najdroższe technologie?
Czy budowa energooszczędnego domu wymaga inwestowania w najdroższe technologie?

Ekologia stała się modna, a jej zasady obowiązują we wszystkich dziedzinach życia, a także do budownictwa. Z ekologicznego podejścia do budowy budynków są realne korzyści ekonomiczne, np.: niższe rachunki za prąd i ogrzewanie, przy większym komforcie cieplnym. Ekologia stała się koniecznością. Zanieczyszczenie środowiska jest ogromne. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na to, że świat stanął na granicy katastrofy ekologicznej. Jedną z przyczyn zniszczenia środowiska jest używanie paliw kopalnych do ogrzewania budynków. Wszystkie technologie i proste rozwiązania zmierzające do ograniczenia lub wyeliminowania użycia węgla są mile widziane w budownictwie.

Domy energooszczędne – podstawą nowoczesnego budownictwa

Budowanie domów energooszczędnych stało się głównym trendem w budownictwie. Nowoczesny dom ma przede wszystkim oszczędzać energię i zapewniać ciepło bez użycia szkodliwego węgla. Gminy dofinansowują programy wsparcia dla mieszkańców, którzy chcą budować energooszczędne domy lub termomodernizować istniejące budynki. Projekty domów energooszczędnych mają w założeniu maksymalne ekonomiczne wykorzystanie nowoczesnych technologii izolacyjnych oraz instalacyjnych. Kluczowa jest  wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli  rekuperacja. Celem inwestycji w ekologiczne budownictwo jest zapewnienie idealnej proporcji ceny budynku do kosztów jego eksploatacji. Inaczej mówiąc, w budownictwie energooszczędnym chodzi o to, aby koszt budowy domu szybko zwrócił się w mniejszych rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Czym jest rekuperacja?

 Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Opiera się  na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem.  Jest to rewolucja w wentylacji. Maszyna umożliwia po pierwsze, kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, a po drugie odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza. Oznacza to, że mamy w domu czyste powietrze, a jednocześnie oszczędzamy ciepło, które jest odzyskiwane z ciepłego, ale brudnego powietrza. Zasada działania jest prosta: ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem, zapewniając w domu optymalną temperaturę. Zaletą rekuperacji jest oczyszczenie powietrza z alergenów.

Izolacja domu energooszczędnego

Podstawą domu energooszczędnego jest dobra izolacja. Minimum to: dobrej jakości styropian, docieplenie ewentualnego poddasza, energooszczędna stolarki okienno-drzwiowa oraz termoizolacja dachu.  Dom energooszczędny musi posiadać przemyślany układ pomieszczeń, który zapewni najwyższy stopień funkcjonalności i wygody domownikom. Dom o niskich stratach energii jest tańszy w budowie i użytkowaniu.

Budowa domu energooszczędnego wymaga inwestycji w nowoczesne technologi, choć nie muszą być one najdroższe. Konieczne jest zadbanie o dobry system wentylacyjny, który przeciwdziała utracie ciepła i pozwala zaoszczędzić nawet 65% kosztów ogrzewania domu. Istotna jest dobra stolarka okienno-drzwiowa, ponieważ zapobiega uciekaniu ciepła.  Eksperci budowlani są zdania, że budowa domu energooszczędnego kosztuje mniej więcej tyle samo, co domu tradycyjnego, a oszczędności w trakcie mieszkania są olbrzymie, co sprawia, że cena kosztów budowy do kosztów użytkowania jest konkurencyjna.

Więcej można znaleźć na:
DomoweKlimaty.pl

Zapoznaj się także z Taras na dachu, weranda lub antresola, czyli domy nowoczesne nie muszą być nudne

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię