Bateria umywalkowa to rodzaj armatury, z której korzystamy najczęściej. Z tego też powodu przy wyborze konkretnego modelu baterii, oprócz skupienia uwagi na designie, ważne jest także, aby zadbać o jej jakość. Czyli o to, żeby była ona wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz funkcjonalna. Co to oznacza w praktyce?
Bateria umywalkowa, podtynkowa czy natynkowa?
Rodzajów baterii umywalkowych jest wiele, ale takim podstawowym, jest ich podział według sposobu montażu. Do wyboru mamy kilka opcji, którymi są przede wszystkim: bateria umywalkowa instalowana w otworze umywalki oraz bateria umywalkowa montowana na ścianie. To jednak nie wszystko. Przy montażu naściennym także możemy zdecydować się na różne rozwiązania, czyli baterie natynkowe i podtynkowe. Które z nich jest najbardziej funkcjonalne?
Jeśli istnieje możliwość montażu baterii umywalkowej podtynkowej, warto to rozważyć. Ukrycie elementów instalacyjnych pod tynkiem i pozostawienie na wierzchu tylko eleganckiej i nowoczesnej obudowy baterii, takich jak bateria umywalkowa podtynkowa Grohe czy bateria 3-otworowa Vitra, które nie tylko świetnie wyglądają, ale także ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości.
Tradycyjny montaż natynkowy spotykany jest już coraz rzadziej. Większą popularnością cieszą się baterie umywalkowe montowane do umywalki lub blatu, ponieważ są bardzo proste w instalacji, a co najważniejsze prezentują się bardzo stylowo. Co ważne, w sprzedaży dostępne są baterie umywalkowe zarówno w nowoczesnym stylu (np. bateria umywalkowa Essence New Grohe), jak i oryginalne baterie vintage, takie jak bateria umywalkowa Axor Montreaux Hansgrohe o niezwykle ciekawym i nietuzinkowym designie.
Rozwiązania tradycyjne vs. nowoczesne
Montaż baterii natynkowych w sposób tradycyjny spotykany jest zazwyczaj w łazienkach urządzonych w stylu retro. W takiej sytuacji najczęściej używana jest bateria wyposażona w kurki. Przy czym do tego typu rozwiązań należy również naścienny montaż baterii, który spotyka się z reguły w starym budownictwie.
Nowoczesne baterie umywalkowe są jednak z reguły montowane albo podtynkowo, albo bezpośrednio do umywalki lub blatu. Oczywiście są jeszcze specjalne baterie umywalkowe takie jak kaskadowe czy baterie stojące. Niezależnie jednak od designu, warto przy wyborze konkretnego rozwiązania brać pod uwagę również funkcjonalność baterii, a także ekologię. Co to oznacza w praktyce?
Ekologia i funkcje dodatkowe
Zmniejszenie zużycia wody jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Wybór baterii umywalkowych powinien zatem uwzględniać także i tę stronę jej użytkowania. Nowoczesna armatura wyposażona w specjalne systemy oszczędzania wody może obniżyć rachunki za nią nawet o 40 procent. Warto zatem przy wyborze baterii umywalkowych brać pod uwagę i ten aspekt.
Z ciekawszych funkcji dodatkowych na uwagę zasługuje możliwość ustawienia zakresu obrotu baterii do własnych potrzeb oraz jej łatwy montaż. Nie bez znaczenia jest również powłoka pokrywająca armaturę, która wpływa na jej wygląd oraz łatwość czyszczenia. W tym zakresie ciekawe rozwiązania oferuje marka Grohe wraz z technologią StarLight, gdzie baterie są pokryte specjalną chromowaną powłoką, którą można czyścić w niezwykle prosty sposób. A co najważniejsze dzięki niej zachowują one swój piękny wygląd przez wiele lat.
Dodaj komentarz