Dom i ogród

Jak niedrogo i gustownie urządzić mieszkanie?

Jak niedrogo i gustownie urządzić mieszkanie?
Jak niedrogo i gustownie urządzić mieszkanie?

Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie pragnie je gustownie i wygodnie urządzić. Rynek produktów służących wyposażaniu wnętrz jest dzisiaj bardzo rozbudowany, odstraszać mogą jednak wysokie ceny mebli, podłóg czy oświetlenia. Warto podkreślić, że jest kilka sposobów na to, aby ładnie i niedrogo zaaranżować wnętrza w mieszkaniu.

Od czego zacząć urządzanie wnętrz?

Gdy pragniemy ładnie i funkcjonalnie urządzić nasze mieszkanie powinniśmy zacząć od dokładnego planu. Musimy wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć, jaki styl zastosujemy, jakie wybierzemy meble. Na wstępie dobrze jest realnie określić swój budżet i ewentualne możliwości pożyczkowe. Znaczną część kosztu urządzenia mieszkania stanowi wynagrodzenie dla ekipy remontowej. Należy, więc zastanowić się czy jesteśmy w stanie wszystkie prace albo chociaż ich część wykonać sami. Jeśli nie mamy takich umiejętności albo nie dysponujemy czasem wynajmujemy ekipę remontową. Oczywiście jedna ekipa drugiej jest nierówna i tutaj będą duże różnice w cenach. Warto wziąć kogoś z polecenia, a żeby było taniej można zarezerwować termin poza głównym sezonem.

Kosztorys

Przed rozpoczęciem prac warto zrobić wstępny kosztorys. Nie może on jednak opierać się na cenach teoretycznych. Musimy osobiście sprawdzać w sklepach ile kosztują panele, najlepsze meble tapicerowane, farby czy drzwi. Do tak przygotowanego kosztorysu warto dodać, co najmniej 20% na nieprzewidziane wydatki, bo zawsze takie występują.

Gdzie szukać oszczędności przy urządzaniu mieszkania?

Przede wszystkim porównujmy ceny. Gdy znajdziemy w lokalnym sklepie pralkę sprawdźmy w sklepach internetowych ile kosztuje taki sam model. W dużych marketach budowlanych znaleźć można stanowiska z towarem w drugim gatunku, na przykład płytki podłogowe, z którym tylko niewielka część ma małe rysy. Często w takim asortymencie można znaleźć coś wartościowego. Nie zapominajmy, że zawsze warto negocjować ceny szczególnie, gdy wybieramy najlepsze meble tapicerowane, kupujemy drzwi wewnętrzne albo zamawiamy szafy przesuwne. To właśnie tam, gdzie zamawiamy meble na wymiar zaoszczędzić możemy najwięcej. Gdy wycena za kuchnię przekracza nasze możliwości poprośmy o zaproponowanie tańszych rozwiązań. Urządzając mieszkanie największe koszty poniesiemy w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Nieco taniej kosztować będzie urządzenie salonu. Pamiętajmy, że nie na wszystkim musimy przesadnie oszczędzać, bo najlepsze meble tapicerowane z pewnością posłużą latami i będą pięknie prezentować się w salonie. Jeśli musimy koniecznie gdzieś ciąć koszty to lepiej będzie przykładowo zrezygnować z sufitów podwieszanych w kilku pomieszczeniach.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, aby ładnie i niedrogo urządzić mieszkanie. Zawsze warto jest włożyć nieco własnej pracy tworząc przykładowo artykuły dekoracyjne. Samodzielnie można uszyć zasłony, bieżniki, obrusy, zrobić ramki na zdjęcia albo powiesić na ścianie własnoręcznie przygotowaną grafikę. Dzięki temu będzie nie tylko taniej, ale i oryginalnie a pomieszczenia zyskają niepowtarzalny klimat.

1 Comment

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię