Sport

Ochraniacze na zęby

rękawice bokserskie

Ochraniacz na zęby, utożsamiany jest ze sportami walki. Mało kto jednak wie, że różne jego odmiany znalazły zastosowanie w wielu dyscyplinach sportu, a nawet medycynie.

Do czego służy ochraniacz na zęby

Ochraniacz na zęby służy, jak sama nazwa wskazuje ochronie naszych zębów. Wykonany najczęściej z silikonu obejmuje całą szczękę. Dzięki temu część siły odurzenia pochłanianej jest przez elastyczną strukturę silikonu, a pozostała energia rozkłada się równomiernie na całą szerokość szczęki dzięki czemu zapobiega to wybiciu, rozchwianiu zębów.
Istnieje wiele rodzajów tego typu ochraniaczy. Najpopularniejszy podział rozróżnia je na te, osłaniają zęby żuchwy i szczęki lub tylko te osłaniające szczękę. Inny podział wskazuje na ochraniacze stałe i termoformowane. Do tej pierwszej grupy należą te przygotowywane w specjalnych gabinetach na zamówienie poszczególnych sportowców. Termoformowane wytwarzane są zaś ze specjalnego tworzywa, która zmiękcza się w gorącej wodzie i samemu dopasowuje do swoich zębów.

Nie tylko dla noszących rękawice bokserskie

Pomimo tego, że ochraniacze na zęby stosują tylko zawodnicy wykorzystujący rękawice bokserskie, to jednak sprzęt ten ma można spotkać w wielu innych dyscyplinach.
Prym wiodą tutaj sporty kontaktowe. Wśród nich football amerykański i rugby, niemniej jednak z takich ochraniaczy korzystają też koszykarze, piłkarze czy szczypiorniści.
Oprócz wyżej wymienionych grup, po ochraniacze dość często sięgają też ludzie związani z wyczynową jazdą na deskorolce, rowerze, łyżwach czy rolkach. Ochraniacze są więc popularne wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko związane z uszkodzeniem szkliwa, wybiciem zębów.

Ochraniacz ochraniaczowi nie równy

Wspominaliśmy wcześniej, że istnieje wiele typów ochraniaczy. Różnice nie wiążą się jednak tylko i wyłącznie z sposobem ich wytwarzania. Wiele zależy też od uprawianego przez nas portu. Ochraniacze dla ludzi wykorzystujących rękawice bokserskie są najmocniejsze. Głowa, w tym i szczęka, jest bowiem celem znacznej ilości ataków.  Dlatego ochraniacz dla boksera, zawodnika MMA jest zdecydowanie najgrubszy, często wyścielany wewnątrz jeszcze dodatkowym materiałem, którego zadaniem jest jeszcze lepsze wytłumienie siły uderzenia. Ochraniacze dla sportowców wykorzystujących kije (np. baseball), wykonane są w ten sposób, że największa część ochronna, jest dodatkowo utwardzana i umieszczana się z przodu. Rozwiązanie to ma bowiem za zadanie chronić siekacze i kły przed uderzeniem szybko lecącej piłki lub kija.  Ten tym ochraniaczy jest też czasem wybierany przez zawodników wykonujących akrobacje na deskorolce lub rowerze. Trzecia grupa ochraniaczy sportowych używana jest np. w siatkówce czy piłce ręcznej, gdzie ryzyko nie jest aż takie duże. Dlatego są one delikatniejsze, cieńsze i ich zadaniem jest nie tyle pochłonięcie całej siły uderzenia, co jej równomierne rozłożenie po szczęce.

Ochraniacze za zęby nie tylko w sporcie

Z ochraniaczy na zęby korzystają nie tylko sportowcy. Bardzo często są one też przepisywane przez lekarzy. Stanowią bowiem idealne sposób na radzenie sobie z bruksizmem. Bruksizm to choroba objawiająca się bezwiednym zgrzytaniem zębami. Chory wykonuje te czynności nieświadomie, zarówno podczas zwykłych czynności w ciągu dnia, jak i snu w nocy. Dlatego też specjalny ochraniacz na zęby, wykonany z cienkiej warstwy tworzywa sztucznego nakładany jest na jedną ze szczęk, zapobiegając tym samym uszkodzeniom zębów poprzez zgrzytanie.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię