Dom i ogród

Profile PVC do okien – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Profile PVC do okien – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wybór profili PVC do okien to decyzja podejmowana raz na wiele lat. Nikt bowiem nie decyduje się na wymianę stolarki po 4, 5 czy 8 latach mieszkania nowym domu. Warto zatem poświęcić czas na znalezienie takich profili, które będą pasowały do budynku i miały jak najlepsze parametry techniczne. Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpi się do przeglądania ofert?

Wtedy, gdy trzeba podjąć decyzję i wybrać profile PVC do okien, okazuje się, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo rozwiązań – począwszy od okien dachowych, przez klasyczne uchylno-rozwierne, aż po te pozwalające na tworzenie bardzo dużych przeszkleń – o różnych parametrach technicznych, w wielu kolorach, kształtach i cenach.

W zasadzie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych ma w swojej ofercie na tyle dużo systemów, że klient jest w stanie znaleźć rozwiązania, które spełniają jego oczekiwania. Jednak żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, jakie w ogóle mogą być profile PVC do drzwi lub okien.

Liczba komór

Jedną z istotnych cech okien, na które patrzy się w pierwszej kolejności, jest liczba komór, czyli dosłownie mówiąc pustych przestrzeni wewnątrz ramy okiennej. Okna dostępne na rynku mają od 3 do 6 komór. Im ich więcej, tym lepsze właściwości izolacyjne, dlatego warto szukać modeli mających po 5 lub 6 komór. Takie ma w swojej ofercie m.in. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/), innowacyjny producent profili PVC do drzwi i okien.

Wzmocnienia i uszczelki

Druga kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to wzmocnienia i uszczelki zastosowane w danym profilu. Wzmocnienia gwarantują odpowiednią sztywność, a jednocześnie wytrzymałość okna, dlatego w ramach montuje się stalowe kształtowniki. Kształtowniki mogą mieć różne formy i grubości w zależności od producenta i wybranego rozwiązania. Najlepiej wybrać takie, które nie wpływają znacząco na ciężar profilu, ale zapewniają maksymalną stabilność.

Jeśli chodzi o uszczelki, te elementy powinny skutecznie chronić przed przenikaniem wody i pary wodnej do wnętrza. Zdarza się, że producent profili PVC do okien stosuje nawet do trzech poziomów uszczelnienia na całym obwodzie, żeby osiągnąć maksymalną izolację.

producent profili PVC (3).jpeg

Współczynnik przenikania ciepła

Bardzo ważnym parametrem technicznym okien, który wpływa m.in. na zużycie energii cieplnej w budynku, jest współczynnik przenikania ciepła. Może być oznaczany różnie – Uw, Ug lub Uf – w zależności od tego, jakiego elementu dotyczy. Uw oznacza współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, Ug – dla szyby okiennej, a Uf – dla ramy okiennej.

Przy wyborze okna warto poszukać wartości Uw, bo to ona ma największe znaczenie. Ile powinna wynosić? Zazwyczaj waha się od 0,8 do 1,4 W/(m2K), ale im będzie niższa, tym lepiej. Niski współczynnik Uw oznacza, że okno jest energooszczędne, czyli przyczynia się do mniejszych strat ciepła wewnątrz pomieszczeń.

Izolacyjność akustyczna

Oprócz tego należy zwrócić uwagę również na izolacyjność akustyczną określaną parametrem Rw. Rw informuje o zdolności okien do tłumienia dźwięków z zewnątrz, dlatego im wyższa wartość Rw, tym lepsza izolacja akustyczna. W dobrej jakości profilach Rw powinno wynosić co najmniej 30 dB.

Materiał sponsorowany.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię