Dom i ogród

Projekty polskich dworków szlacheckich – klasyka wraca do łask!

Projekty polskich dworków szlacheckich - klasyka wraca do łask!
Projekty polskich dworków szlacheckich - klasyka wraca do łask!

Dworki, szczególnie te z elementami drewna są coraz popularniejszymi miejscami, jeżeli chodzi o organizację wesel, przyjęć czy innych rodzinnych oraz firmowych uroczystości. Styl rustykalny zadomowił się na dobre i jest popularny już od kilku lat. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, by ten trend się osłabiał. Inwestycja w budowę dworku pod organizację przyjęć może być strzałem w dziesiątkę. Poza tym miejsca stylizowane na polskie dworki szlacheckie doskonale nadają się również na ważne uroczystości miejskie czy państwowe. Niektórzy wybierają ten styl również pod budowę domu mieszkalnego. Wszystkie opcje są dozwolone.

Gdy już zdecydujemy się na budowę miejsca stylizowanego na dworek, ważne abyśmy mieli do wyboru kilka solidnych i efektownych projektów. Tak naprawdę bez tego ani rusz. Poniżej przedstawiliśmy kilka propozycji, które mamy nadzieję was zainteresują, zainspirują i pozwolą na budowę dworku marzeń!

Projekty polskich dworków szlacheckich

Projekt Nałęczów, klasyczny dworek z garażem

To propozycja obszernego dworku parterowego, który zachwyci prawdziwych miłośników stylu tradycyjnych dworków polskich.  W tym projekcie szlachecka dusza jest uzewnętrzniona w prostej i symetrycznej bryle, kopertowym dachu z załamaniami na elewacji frontowej, a przede wszystkim w zastosowaniu klasycznego i dostojnego tympanonu przy głównym wejściu. Atut tego projektu to duża liczba przeszkleń, dzięki którym wnętrze jest znakomicie doświetlone. Budynek jest podzielony na strefę dzienną, nocną i gospodarczą, która zawiera garaż oraz kotłownię. Główne wejście prowadzi do tak zwanego wiatrołapu, po lewej jest miejsce na przechodnią kuchnię połączona z jadalnią  i pokojem dziennym. Z pokoju dziennego można wyjść na zadaszony taras. Po lewej stronie znajduje się dwa pomieszczenia sypialniane, trzecie z nich jest po prawej stronie. Istnieje również możliwość dobudowania tarasu, który pozwali domownikom na odpoczynek po ciężkim dniu.

Projekt Jedlina – mały i uroczy dworek mieszkalny

Projekt dworku jednorodzinnego to doskonała propozycja dla kilkuosobowej rodziny. Wygląd elewacji stylizowany na mały dworek, co na pewno sprawi, że budynek wyróżni się na tle innych. To doskonałe połączenie stylu tradycyjnego i nowoczesnego. Wejście z tympanonem podkreśla dworkowy charakter, a smukłe kolumny dodają budynkowi elegancji i uroku. Dworkowy charakter budynku podkreśla również kopertowy dach, który jest charakterystyczny dla tego typu budownictwa.

Bryła budynku jest dosyć prosta, a niewielka liczba wysunięć rekompensowana jest przez ciekawie zaprojektowane elewacje. Projekt ten to połączenie prostoty z innowacyjnością i oryginalnością. Wejście do budynku jest zadaszone, a duża ilość okien sprawia, że wnętrze budynku jest bardzo dobrze doświetlone. Parter wyposażony jest w trzy jasne pokoje, z czego jeden może być otwarty na otoczenie, dzięki stworzeniu wejścia na taras. W salonie zaprojektowane jest miejsce na kominek, które doda uroku wnętrzu w pochmurne i zimowe dni. Kuchnia jest częściowo otwarta co sprawia, że przestrzeń jest optycznie większa i jaśniejsza.

Projekt Lipowiec – dokonały pod imprezy okolicznościowe

To projekt naprawdę dużego budynku, który doskonale się sprawdzi pod inwestycję w miejsce organizacji wesel i innych imprez rodzinnych, firmowych czy miejskich. Układ ścian wewnętrznych spokojnie można zmienić, po to aby dopasować wnętrze pod miejsce użytkowe, a nie dom mieszkalny. Ozdobne wejście z kolumnami nadaje temu produktowi elegancji i dworskiego charakteru. W elewacji bocznej został umieszczony wjazd do garażu. W przypadku wykorzystania projektu pod salę bankietowo – imprezową może on być pomieszczeniem, które posłuży jako miejsce do wypakowywania towaru niezbędnego w kuchni. Budynek posiada pełne podpiwniczenie, które może służyć jako magazyn lub jako miejsce na obszerną kuchnię połączoną z magazynem. Na dole znajduje się także łazienka, co pozwoli na zachowanie niezbędnych przepisów BHP. Dodatkowo magazyn w podpiwniczeniu doskonale będzie się nadawał do przechowywania warzyw, bo będzie to pomieszczenie dużo chłodniejsze niż parter.

Dworki znowu w cenie!

Mogłoby się wydawać, że skoro świat pędzi ku nowoczesności to nie spotkamy się z sytuacją powrotu do czasów dawnych w różnych kwestiach, na przykład w kwestii budownictwa i projektów architektonicznych. Jednak życie potrafi zaskakiwać i projekty budynków stylizowanych na dworki szlacheckie są coraz popularniejsze. Szczególnie często są one wykorzystywane pod miejsca przeznaczone na imprezy okolicznościowe i bankiety. Przyjęcia w takiej scenerii niewątpliwie budują atmosferę elegancji  i dostojności, a goście w takim wnętrzu mogą poczuć się wyjątkowo i niepowtarzalnie.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię