Kiedy budujesz dom, musisz określić szereg istotnych parametrów. Wybierając rodzaj ogrzewania, niezbędne jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. To parametr, który mówi, jak wiele energii będzie potrzebne, aby zapewnić w budynku tak pożądane zimą ciepło. Chcąc określić zapotrzebowanie na moc cieplną, należy uwzględnić nie tylko centralne ogrzewanie, ale również wentylację, a także konieczność ogrzania wody użytkowej. Musisz przy tym pamiętać, że znaczenie ma nie tylko wartość potrzeb w tym obszarze. Nie można pominąć kwestii ich zmienności w czasie.
Jak oblicza się zapotrzebowanie cieplne budynku?
Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku uzależnione jest od kilku istotnych czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście powierzchnia domu. Generalnie zasada w tym przypadku jest dość prosta: im większy budynek, tym większe jest jego zapotrzebowanie na moc cieplną. Duże znaczenie ma także jakość izolacji cieplnej, którą wykonano na przegrodach zewnętrznych, a także wentylacja pomieszczeń. Czynnikiem, który zawsze należy uwzględnić jest także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz liczba mieszkańców. UWAGA: zapotrzebowanie na moc cieplną budynku będzie zmieniać się wraz z tym, jak zmienia się temperatura na zewnątrz.
Zapotrzebowanie na energię cieplną zawsze wyrażane jest w kilowatach energii przypadających na metr kwadratowy powierzchni. Aby uzyskać interesujący nas wynik, należy posłużyć się wzorem:
xW/m2.
Dzięki temu można otrzymać ilość strumieni ciepła, które są potrzebne do tego, aby ogrzać metr kwadratowy domu.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną pomieszczenia?
Warto pamiętać, że obliczyć można nie tylko zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, ale również pomieszczenia. W przypadku większości domów parametr ten wynosi od sześćdziesięciu do dwustu watów na metr kwadratowy powietrzni. Zakres nie jest więc mały. Pamiętaj, że solidna izolacja będzie obniżać wartość współczynnika, a ta gorsza lub w ogóle jej brak będzie sprawiać, że współczynnik ten będzie rósł.
Dodaj komentarz