Boks to sport walki wykorzystując worek treningowy, rękawice bokserskie, skakankę czy jakiekolwiek urządzenia do treningu podnosimy swoją formę, której szczyt ma przypaść na walkę. Jeśli jednak trenujemy boks rekreacyjnie, czy trening walki, sparing partner jest nam potrzebny?
Trening bokserski
Wielu ludzi rozpoczynając trening bokserski wychodzi z dziwnego założenia, że nigdy nie staną na ringu. Podejście jest dość proste. Boks doskonale poprawia koordynacje oko ręka, zwiększa naszą zwinność, szybkość, wytrzymałość. Ponadto trening bokserski buduje naszą wytrwałość, pewność siebie i umiejętność podejmowania decyzji. Wszystko to powoduje paradoksalnie, że wielu ludzi zapomina właśnie, że celem treningu bokserskiego jest pokonanie przeciwnika między linami ringu.
Neguje tym samym sam trening walki, czyli konfrontacje ze sparing partnerem, która powinna być podstawą w szkole bokserskiej.
Po co sparing partner, kiedy mam worek bokserski?
Wspomniane wcześniej ćwiczenia, z gruszką, workiem bokserskim, skakanką i całym sprzętem na siłowni to niejako podstawa, która ma nam zapewnić odpowiednią tężyznę fizyczną i wytrzymałość. To trochę tak jak z nauką jazdy samochodem. Wielu z nas zanim po raz pierwszy wyjechało na ulicę uczyło się jeździć samochodem na placu. Wyjeżdżając więc po raz pierwszy na ulicę umiemy najprawdopodobniej skręcać, ruszać i hamować. Daleko nam jednak nadal do bycia profesjonalnym kierowcą i płynnej jazdy w ruchu ulicznym. Podobnie jest z podstawowym treningiem.
Ruch, szybkość, nieprzewidywalność
Worek treningowy w odróżnieniu od sparing partnera jest bierny. Możemy go bić, a on nam nie odda, nie uchyli się. Wszystko to czyni trening niekompletnym. Boks to nie tylko uderzenia, ale i gardy, uniki, balans ciałem. Żadnego z tych elementów nie jesteśmy w stanie się poprawnie nauczyć, gdy nikt nas nie próbuje uderzyć. W naszym treningu powstaje więc potężna luka, którą może zapełnić tylko drugi człowiek. Drugim ważnym powodem, dla którego warto znaleźć sobie sparing partnera to sprawdzenie swoich umiejętności. Fakt możemy zliczyć uderzenia na minutę, możemy zmierzyć siłę naszego ciosu, ale dane te nie są niczym innym niż zwykłą matematyką. Co z tego, że na „papierze” bijemy jak młotek, skoro nasz cios jest powolny i źle wymierzony. Sparing pozwala nam więc sprawdzić nasze umiejętności w praktyce i kontrolować nasze faktyczne postępy.
Sparing a chęć treningu
Zawodowy bokser dobiera swoich sparing partnerów w taki sposób, by ci jak najbardziej przypominali stylem i zachowaniem pięściarza, z którym mają się zmierzyć w nadchodzącym pojedynku. Takie walki treningowe pozwalają pięściarzowi nabrać nawyków i przećwiczyć taktyki, które mają mu się przydać w nadchodzącej walce z przeciwnikiem. Dlatego też zawodowy pięściarz lub amator szykujący się do turnieju powinien przeprowadzić jak najwięcej walk treningowych. Walki jednak przydadzą się też zwykłemu „Kowalskiemu” dzięki nim możemy wprowadzić element współzawodnictwa do treningu. Możemy konkurować ze znajomym, sprawdzać kto jest lepszy. Walka ta stanie się więc wtedy poniekąd naszym celem. Dzięki niej będziemy wiedzieć po co ćwiczymy, zdobędziemy motywację do dalszych treningów i podnoszenia swoich umiejętności. Mamy więc, cel i motywację, która jest
Dodaj komentarz