Sport

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze? Przydatny poradnik dla rowerzystów

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze? Przydatny poradnik dla rowerzystów
Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze? Przydatny poradnik dla rowerzystów

Jazda na rowerze jest bardzo przyjemna, a przy tym wpisuje się w zdrowy styl życia. Jednak tak jak każda aktywność tak i jazda na rowerze może być niebezpieczna. Dlatego też ważne jest wprowadzenie określonych zasad, dzięki którym zyskacie bezpieczeństwo. Pamiętajcie, że w ubiegłym roku było około 1400 wypadów z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich ponad 100 osób, a ponad 1300 zostało rannych. Prawda jest taka, że wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Dziś podpowiemy Wam, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Trochę o banałach, choć właśnie o nich się zapomina

Pewnie słyszeliście niejednokrotnie stwierdzenie, że małe rzeczy mają duże znaczenie i trudno się z nim nie zgodzić. Pomyślcie tylko, że wprowadzając proste zasady można zyskać zdecydowanie większe bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko wypadków. A wystarczy naprawdę niewiele. Przede wszystkim zawsze należy dbać o stan techniczny swojego roweru. Jeżeli macie jakieś podejrzenia, że któryś z układów działa nieprawidłowo, to powinniście jak najszybciej udać się do serwisu w celach naprawy. Pamiętajcie, że każdy układ jest ważny, zatem nie tylko hamulcowy, ale choćby i kierowniczy. Naprawa jednośladu w razie konieczności nie jest droga. Warto wiedzieć, że klocki trzeba wymienić, kiedy to ruch tłoczków niezbędny do zahamowania jest duży. Jednocześnie okładziny cieńsze niż 1mm wymagają szybkiej wymiany klocków. Wiele napraw możecie rzecz jasna wykonać samodzielnie, ale pod warunkiem, że zwyczajnie znacie się na rzeczy. Jeżeli nie, to lepiej oddać swój jednoślad w ręce profesjonalistów.

Lampki rowerowe to must have

Truizmem jest stwierdzenie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ale jednak tak wiele osób o tym zapomina. Pomyślcie tylko, że wielu wypadków można by było uniknąć, gdyby tylko zachowane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na pewno ważnym elementem wyposażenia roweru, który wpływa na bezpieczeństwo są lampki rowerowe tylne i przednie. Muszą one mieć odpowiednią moc, która sprawi, że droga będzie dobrze oświetlona oraz doświetlona. Pewne jest to, że absolutnym minimum są lampki rowerowe ze snopem światła około 500 lumenów. Natomiast w jesienne dni czy wieczory oraz nocą trzeba zachować jeszcze większą uwagę i ostrożność. Dlatego też wtedy przyda się mocniejsze oświetlenie. Tutaj lampka rowerowa tylna oraz przednia powinna mieć moc wynoszącą minimum 1000 lumenów. Warto także zaopatrzyć się w lampkę czołową, która dobrze doświetli Wam drogę. Pamiętajcie, że nawet w słoneczny dzień lampki sprawią, że będziecie bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu.

A może odblaski i dzwonki?

Są takie akcesoria, które wpływają na design roweru, ale pełnią też rolę ochronną. Czy wiecie co mamy na myśli? Oczywiście mowa o odblaskach oraz dzwonkach rowerowych. Warto zdecydować się choćby na kolorowe odblaski na szprychy. Rolę informacyjną i ostrzegawczą pełni też dzwonek. Przy czym nie wybierajcie takich w formie trąbki, gdyż one mogą solidnie wystraszyć, a nie o to chodzi. Przypominamy także, że na Waszym ubraniu powinny znaleźć się odblaski. Wyobraźcie sobie, że elementy odblaskowe mogą poprawiać Qaszą widoczność na drodze nawet do 150 metrów. Rzecz jasna o bezpieczeństwo jazdy trzeba tak samo dbać i to niezależnie czy wybieracie się na krótką przejażdżkę czy raczej na długą wycieczkę rowerową.

Dobry kask trzeba mieć

W naszym zestawieniu niezbędnych elementów bezpieczeństwa nie może zabraknąć również kasku rowerowego. Pewne jest to, że należy go kupić w sprawdzonym sklepie, a nie w supermarkecie. Musi też posiadać wszystkie niezbędne atesty. Nie należy również oszczędzać i kupować kasku z drugiej ręki. Przede wszystkim kask powinien być wykonany w technologii in mold, co znaczy, że wnętrze kasku jest trwale przytwierdzone do skorupy zewnętrznej i nie jest w żadnym miejscu z nią zgrzewane. Bardzo przydatny jest też MIPS, czyli specjalny system ochronny wymyślony przez szwedzkich naukowców. To bardzo cienka warstwa, umieszczona pomiędzy skorupą, a miękką wyściółką wewnątrz kasku, która zapewnia jeszcze lepszą amortyzację i ochronę głowy.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię