W ostatnim materiale rozpoczęliśmy temat domowej siłowni. Wskazaliśmy też na podstawowe sprzęty takie jak np. worek bokserski, hantle czy skakanka. Dziś czas przyjrzeć się bardziej skomplikowanym rozwiązaniom.
Czy warto tworzyć w domu siłownie?
Jeśli worek bokserski, hantle, możemy nabyć już za parędziesiąt złotych, tak bardziej specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń może nas już kosztować setki jak nie tysiące złotych. Warto więc sobie zadać pytanie czy warto? Worek bokserski to doskonałe narzędzie do wylądowania stresu. Skakanka, to właściwie kawałek sznurka, który może leżeć latami nieużywany w szufladzie. Rowerek treningowy czy atlas to urządzenia drogie, zajmujące dużo miejsca. Może więc zamiast kupować je do domu wybrać się na siłownie? Na to trudne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Z jednej strony posiadanie tego typu sprzętu w domu, za wyjątkiem zakupu, nie generuje dodatkowych kosztów, możemy więc z niego korzystać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że po czasie sprzęt ten nam się zwróci.
Z drugiej jednak strony mało kto może pozwolić sobie na zakup wszystkich możliwych sprzętów. Domowa siłownia wiąże się więc ze specyfikacją treningu pod określonym kątem. Z jednej strony takie dostosowanie rozwiązań typowo pod siebie pozwoli zwiększyć rezultaty, z drugiej wymaga zaś dość dobrego rozeznania i pomysłu na siebie.
Reasumując domowa siłownia, wyposażona w zaawansowany sprzęt, to dobry pomysł, ale tylko dla ludzi wiedzących czego chcą, których pasja do ćwiczeń nie jest zwykłym „słomianym zapałem”.
Atlas
W tekście o podstawowych sprzętach treningowych wymienialiśmy worek bokserski i skakankę, jako elementy treningu bokserskiego, które poprawiają ogólną kondycję człowieka. Gdy mowa o sprzęcie zaawansowanym podobną wszechstronność daje nam atlas do ćwiczeń, na którym możemy pod obciążeniem kształtować różne części naszego ciała. Mięśnie rąk, nóg, pleców, klatki piersiowej, wszystko w jednym miejscu. Brzmi świetnie, ale należy pamiętać, że im bardziej wszechstronny atlas, tym najczęściej więcej miejsca zabiera.
Bieżna
Bieganie jako sport staje się ostatnio bardzo modne. Ta tania i prosta dyscyplina sportu i rekreacji znajduje w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Jak jednak biegać, gdy pada, wieje lub powietrze jest czarne od smogu. W takiej sytuacji może nam pomóc elektryczna bieżnia, na której to my musimy nadążyć zna uciekającym nam podłożem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju bieżnie, od płaskich, po takie w których możemy uregulować kąt nachylenia podłoża, po te które imitują schody. Dzięki bieżni możemy więc połączyć ćwiczenia z oglądaniem swojego ulubionego serialu. Niestety urządzenie te ma też swoje minusy. Bieżnie należą do jednych z najdroższych sprzętów treningowych.
Rowerek
Jeden z najpopularniejszych sprzętów wykorzystywanych zarówno w profesjonalnych ja i domowych siłowniach. Popularności może mu pozazdrościć nawet worek bokserski czy orbitrek. Rowerki w domowych siłowniach to prawdziwa plejada typów i modeli. Od zwykłych samoróbek, powstałych ze zmodyfikowanego klasycznego roweru, poprzez rowerki treningowe oparte na rozwiązaniach mechanicznych po wersje z kołami zamachowymi i poziomami magnetycznymi. Koszty takich „maszyn” bywają różne, najprostsze modele zakupimy już za około 200zł, najdroższe zaś opierają na kwoty sięgające tysięcy złotych.
Wioślarz
Kolejny popularny sprzęt, który swego czasu święcił ogromną popularność w szkolnych siłowniach. Urządzenie to pozwalało poczuć się jak członek ekipy łodzi startującej w regatach. Za pomocą ruchomego siedziska i dwóch drążków po bokach lub linki na z uchwytem po środku pozwalało wykonywać ruchy identyczne jak przy posługiwaniu się dwoma wiosłami na raz. Ćwiczenie to pozwalało ćwiczyć mieście nóg, rąk i tułowia.
Wioślarz nie jest urządzeniem zbyt skomplikowanym, dzięki czemu jego cena nie jest zbyt wysoka. Cicha praca sprawia zaś, że możemy z niego korzystać podczas oglądania telewizji, czy po tym jak ułożyliśmy nasze dzieci spać. Niestety z racji swoich gabarytów urządzenie to wymaga trochę miejsca w pokoju.
[…] Jeśli pragniesz nieco urozmaicić swoją rutynę treningową, postaw na praktyczne i funkcjonalne akcesoria. Dzięki dodatkowym poręczom, drążkom czy linom można wykonywać jeszcze bardziej zaawansowane ćwiczenia. Specjalne uchwyty do trzymania dłoni pozwalają na pewniejszy chwyt podczas ćwiczeń i zapobiegają poślizgnięciu się dłoni. Na uwagę zasługuje także materac gimnastyczny, umożliwiający wykonywanie ćwiczeń w pozycji siedzącej czy leżącej. Dodatkowe akcesoria są łatwe w instalacji i pozwalają na jeszcze bardziej efektywny trening w domowym zaciszu. […]