Sport Zakupy

Domowa siłownia: podstawowe sprzęty

Domowa siłownia: podstawowe sprzęty
Domowa siłownia: podstawowe sprzęty

Od kilku dni mamy wiosnę, więc czas obudzić się z zimowego snu i wziąć się za siebie, by na lato wyglądać jak młody bóg. Jak to zrobić? Warto udać się do siłowni, centrum fitness lub… stworzyć własną siłownię w domu i tam wykorzystać worek bokserski, hantle czy sprzęt do podciągania się. Jak tego dokonać?

Wybór pomieszczenia

Na domową siłownię warto wybrać odpowiednie pomieszczenie. Pierwszym czynnikiem warunkującym jest powierzchnia. Musimy tam bowiem umieścić kilka sprzętów i chodź niektóre będzie dało się złożyć, to np. worek bokserski raczej nie będzie podlegać magicznej kompresji. Miejsca musi też wystarczyć dla nas, tak byśmy mogli ćwiczyć swobodnie bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy o jakieś postronne sprzęty. Druga sprawa to temperatura i możliwość wietrzenia. Dobrze, jeśli pomieszczenie posiada dobrą wentylację, unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych zapachów, ważne też, aby w pomieszczeniu, jak i w przejściu do niego nie było zbyt zimno. Mamy przecież trenować a nie rozchorować się w ekspresowym tempie.

Wybór sprzętów

Mało kto może sobie pozwolić w domu na przeznaczenie ogromnej ilości miejsca na siłownie. Mało kto dysponuje też nieograniczonym budżetem, pozwalającym na nieograniczone zakupy. Warto więc wybrać sprzęt wszechstronny i niezawodny. My osobiście sugerujemy:

  • Worek bokserski– worek treningowy to naprawdę bardzo użyteczne narzędzie treningu. Generalnie trening bokserski to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą wzmocnić swoją kondycję. Dzięki niemu trenujemy siłę, wytrzymałość, szybkość reakcji, koordynację i wiele innych. Worek bokserski to też doskonałe narzędzie pozwalające nam wyładować stres, złe emocje, nagromadzone w nas co całym dniu w pracy.
  • Skakanka– banał? Tak, ale jaki przydatny. Skakanka doskonale nadaje się do treningu wytrzymałościowego i kondycyjnego. Nie zajmuje miejsca i jest tania.
  • Hantle– warto zainwestować w klasyczne hantle zbudowane z gryfu i obciążników. Dzięki temu zaoszczędzimy na miejscu i pieniądzach, bowiem wraz z naszym rozwojem, zmianą preferencji, możemy wymieniać poszczególne elementy, a nie kupować nowy sprzęt.
  • Ławeczka do ćwiczeń– kolejny element „must have” w siłowni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wzorów, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też funkcjami, zastosowaniem i oczywiście ceną. Najbardziej rozbudowane warianty przypominają małe atlasy, inne to klasyczne obite miękkim materiałem ławeczki, w których możemy regulować wysokość. My na początku proponujemy wybór taniej prostej ławki do podstawowych ćwiczeń. Sprawi się ona doskonale w domowej siłowni, a co ważniejsze często umożliwia szybkie złożenie, dzięki któremu po treningu nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
  • Sztanga, a właściwie, gryf. Jeśli kupiliśmy hantle i dysponujemy zestawem odważników, na początku ćwiczeń możemy kupić sam gryf.
  • Drążek rozporowy, czyli drążek, który montujemy na framudze. To kosztujące niecałe 30zł urządzenie pozwoli nam na ćwiczenia w podciąganiu się, ale też niżej umocowany nada się jako doskonała blokada dla stóp przy brzuszkach, czy też jako regulowany kąt przy wykonywaniu pompek.

Koszty i ceny

Sprzęt do domowej siłowni nie musi być drogi. Jeśli zakup nowych rękawic bokserskich czy innych rękawic treningowych, to ze względów higienicznych, warunek obowiązkowy. Tak reszty sprzętu możemy poszukać używanej. Dobre worki bokserskie potrafią wytrzymać lata więc często znajdziemy modele używane w bardzo dobrym stanie. Podobnie sprawa wygląda z hantlami lub sztangom. Tam praktycznie na co się popsuć. Jeśli zaś chodzi o ławeczkę, to gdy wszystkie zawiasy, mocowania dobrze trzymają a obicie nie jest zniszczone to znak, że z ławeczki sami będziemy mogli korzystać jeszcze przez kilka lat.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię