Urządzając sobie domową siłownię, wielu z nas wybiera do niej worek treningowy. Sprzęt ten pozwana nam na wyładowanie emocji i ćwiczenie między innymi siły ciosu. Dlatego często wraz z naszym rozwojem zaczynamy zadawać sobie pytanie czy może nie warto by było kupić gruszki bokserskiej. By nie trzymać Was w niepewności i ułatwić życie ludziom, którzy nie lubią dużo czytaj, niż na wstępie odpowiem. Warto.
Do czego służy gruszka bokserska
Gruszka bokserska jest specyficznym rodzajem worka treningowego. Jeśli klasyczny model pozwala nam na wyprowadzanie i naukę poszczególnych ciosów, tak gruszka bokserska skupia się przede wszystkim na poprawieniu naszej koordynacji oko-ręka i szybkości, płynności wyprowadzanych ciosów. Ćwiczenia z nią pozwalają nam poprawić refleks i wyrobić sobie rytm wyprowadzania uderzeń. Umiejętności te przydadzą nam się nie tylko podczas pojedynku na ringu. Dobry refleks połączony z szybkością ruchów jest niezastąpiony np. gdy prowadząc samochód ktoś wbiegnie nam na jezdnie lub kiedy będziemy łapać padający nam podczas wycierania talerz.
Jak zbudowana jest gruszka bokserska
Gruszka bokserska, zwana też często refleksówką, to specjalny rodzaj worka treningowego. Jest on dużo mniejszy od klasycznych modeli i swoim wyglądem przypomina gruszkę, której wymiary odpowiadają mniej więcej ludzkiej głowie. Gruszka taka może mieć różną wagę i twardość, wszystko zależy od wypełniania, które możemy przygotować sami lub kupić gotowy już model.
W zależności od sposobu mocowania można wyróżnić kilka podstawowych typów.
- Gruszki wiszące, jak sama nazwa wskazuje są one wieszane za pośrednictwem specjalnego mocowania do sufitu lub innego stelaża znajdującego się mniej więcej na wysokości głowy ćwiczącego. Aby przyśpieszyć powrót i uelastycznić całą konstrukcję część modeli posiada również specjalne sprężyste mocowanie do podłogi, dzięki czemu gruszka dużo szybciej wraca po uderzeniu do pozycji wyjściowej.
- Gruszki stojące ten model worków treningowych posiada dużą sprężystą nogę zamocowaną na ciężkiej podstawie chroniącą przed przewróceniem się. Rozwiązanie takie pozwala na dużo większą mobilność naszej gruszki. Ponadto większość gruszek montowanych na nodze ma również możliwość regulacji jej wysokości, dzięki czemu rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, ale również wszystkich tych, którzy chcą mieć jeszcze większą kontrolę nad swoim treningiem.
Trening na gruszce bokserskiej
Trening na gruszce bokserskiej tylko z pozoru wygląda na prosty. Oglądając firmy często widzimy bokserów wykonujących setki uderzeń w takim tempie, że aż obraz się rozmywa. W rzeczywistości dojście do takiego poziomu wymaga od nas długiego mozolnego treningu polegająca na nieustannym uderzaniu w gruszkę przy jednoczesnym zwiększaniu tempa i precyzji wyprowadzania ciosów, tak by trafiam nieustanie w to samo miejsce.
Dodaj komentarz