Dom i ogród

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień
Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Słońce to źródło ciepła, które jest dla nas najbardziej naturalne. To z niego trafiają na Ziemię fale podczerwone, które zamieniają się w energię cieplną na powierzchni skóry – na tej samej zasadzie działa ogrzewanie na podczerwień. Zastanawiasz się, czy warto na nie postawić w Twoim domu? To zdecydowanie efektywny, a jednocześnie ekologiczny sposób ogrzewania, który zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Czy sprawdzi się w Twoim przypadku? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Zastosowanie podczerwieni pozwoli Ci zachować maksymalny komfort cieplny w Twoim pomieszczeniu. Ustawiasz temperaturę dokładnie taką, jaką chcesz, i możesz cieszyć się efektywnością systemu.

Ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej nowoczesną odmianą ogrzewania elektrycznego. Nie ogrzewa powietrza, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, lecz bezpośrednio powierzchnie, osoby i przedmioty. W praktyce oznacza to także, że nie wywołuje ono ruchów konwekcyjnych powietrza, co zapobiega unoszeniu kurzu i gromadzeniu się ciepła pod sufitem – docenią to szczególnie osoby mieszkające w wysokich pomieszczeniach. 

Jakie są zalety i wady ogrzewania na podczerwień?

W nowoczesnych gospodarstwach domowych odchodzi się od ogrzewania węglem, pelletem czy gazem. Dziś wybieramy rozwiązania, które są przede wszystkim przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Czy ogrzewanie na podczerwień jest jednym z nich? Przyjrzyjmy się jego zaletom.

Podsumujmy najważniejsze zalety ogrzewania na podczerwień.

  • Montaż jest szybki i łatwy. 
  • Zeroemisyjność – nie dochodzi do wydzielania szkodliwego dwutlenku węgla. 
  • Możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury we wnętrzu. 
  • Termostat jest wyposażony w funkcję oszczędzania energii. 
  • Bezpieczeństwo – grzejniki na podczerwień posiadają odpowiednie zabezpieczenia, dzięki czemu nie ma np. ryzyka poparzenia. 
  • Niski koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnych instalacji i brak kosztów związanych z serwisowaniem.

Trudno mówić o wadach ogrzewania na podczerwień. Może wiązać się ono z wysokimi rachunkami za prąd, jeśli budynek jest niewystarczająco ocieplony. Jeżeli ciepło będzie uciekać przez dach czy otwory drzwiowe, koszty mogą okazać się wysokie. Jeśli płacimy dużo za ogrzewanie podczerwienią – docieplenie budynku zmniejszy te koszty. 

Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla zdrowia?

Wokół ogrzewania na podczerwień narosło wiele mitów. Można spotkać się chociażby z opinią, że jest ono szkodliwe dla ludzi albo że nie można być wystawionym długo na oddziaływanie fal podczerwonych. Nie jest to jednak prawda. Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni bezpieczne dla zdrowia a nawet korzystne, gdyż poprawia krążenie krwi i sprzyja regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Energia cieplna dostarczana przez długie fale podczerwieni pojawia się na powierzchni skóry lub innych obiektów i jest jest dokładnie taka ilość, która nie tworzy ryzyka przegrzania.

To nie wszystko! Ten typ ogrzewania zapobiega rozwijaniu się alergii wziewnych. Nie unosi bowiem kurzu i roztoczy, co ma miejsce w przypadku innych rodzajów ogrzewania.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię