Wszyscy miłośnicy górskich wypraw doskonale wiedzą, że odpowiednie przygotowanie przed wyjściem na szlak to podstawa. Jednym z jego najważniejszych elementów, o których nie wolno zapominać jest dobrze dobrane obuwie, przystosowane do warunków, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć podczas wędrówki po górach. Dlatego, zanim wyruszymy na szlak, warto najpierw zastanowić się nad tym, jakie buty trekkingowe wybrać.
Jakie buty trekkingowe wybrać?
Wszyscy miłośnicy górskich wypraw doskonale wiedzą, że odpowiednie przygotowanie przed wyjściem na szlak to podstawa. Jednym z jego najważniejszych elementów, o których nie wolno zapominać jest dobrze dobrane obuwie, przystosowane do warunków, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć podczas wędrówki po górach. Dlatego, zanim wyruszymy na szlak, warto najpierw zastanowić się nad tym, jakie buty trekkingowe wybrać.
Buty trekkingowe – jak jest ich rola?
Buty trekkingowe, ze względu na swoje przeznaczenie, mają za zadanie przede wszystkim dbać o nasz komfort i bezpieczeństwo podczas chodzenia po wymagającym terenie.
Do ich najważniejszych funkcji należy ochrona stóp przed górską, niejednokrotnie bardzo skalistą nawierzchnią, na której nie trudno o wystające kamienie czy korzenie drzew. Jednak to nie jedyne zadanie, jakie buty trekkingowe mają do wykonania. Zmienność górskiego podłoża, a także nagłe różnice wysokości, sprawiają, że jesteśmy dużo bardziej narażeni na urazy. Dlatego też buty trekkingowe powinny odpowiednio amortyzować wstrząsy i jednocześnie zapewniać stabilizację kostki, aby zapobiec jej nadmiernym ruchom. Niezwykle istotna jest tutaj również odpowiednia przyczepność, która okazuje się być bardzo potrzebna szczególnie na śliskim podłożu. Pogoda na szlaku bywa kapryśna – trzeba być zatem przygotowanym na to, że nagle zaskoczyć nas może ulewny deszcz, a nawet śnieg. Dlatego, buty trekkingowe, mając na uwadze zmienność pogody, powinny zabezpieczać stopy przed dostaniem się wody do wewnątrz. Jednocześnie, co równie ważne, muszą one zapewniać regulację wilgoci w bucie i umożliwiać wydostawanie się jej nadmiaru na zewnątrz.
Buty trekkingowe – wysokie czy niskie?
Zastanawiając się nad tym, jak wybrać buty trekkingowe, które sprawdzą się na szlaku, staniemy z pewnością przed wyborem wysokości cholewki. A zatem – wysokie czy niskie? W tej kwestii znaczenie ma między innymi to, jak doświadczonymi piechurami jesteśmy. Tym początkującym zaleca się wybranie wysokich butów, ponieważ dodatkowo chronić będą niepewne jeszcze kroki górskich nowicjuszy, zabezpieczając przede wszystkim ich kostki przed niechcianym przemieszczeniem. Wysokie buty polecane są także dzieciom oraz osobom, które wybierają się w wyższe, bardziej wymagające partie gór. Obuwie za kostkę sprawdzi się w jeszcze jednym aspekcie – lepiej niż niskie buty trekkingowe ochroni przed błotem, śniegiem czy wilgocią. Przede wszystkim zapobiegnie dostaniu się wody do wnętrza buta, ale także uchroni dolną część nogawki spodni przed przemoczeniem. Zimowe buty trekkingowe sprawdzą się zatem lepiej, jeśli będą miały wysoką cholewkę.
Niskie buty trekkingowe z kolei mają to do siebie, że są lżejsze od tych za kostkę, dzięki czemu mogą okazać się lepszym wyborem na dłuższe wyprawy. Z racji braku zabezpieczenia stawu skokowego i kostki bezpieczniej będzie wybrać się w nich górskie doliny bądź niższe partie gór. Powinni się na nie zatem zdecydować ci, którzy mają doświadczenie i pewniej stawiają kroki na górskich szlakach. Należy mieć również na uwadze, że z racji wysokości cholewki, piach czy kamyki mogą łatwiej dostawać się do buta.
Z membraną czy bez?
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać buty trekkingowe – jak wybrać jednak takie, które zapewnią naszym stopom komfort i uchronią je przed przemoczeniem? Membrana, znajdująca się między zewnętrznym materiałem cholewki a podszewką, ma za zadanie właśnie zapobiegać przedostawaniu się wody do wnętrza buta. Zawdzięczamy jej zatem wodoodporność obuwia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że membrana, chroniąc stopę przed wodą, jednocześnie ogranicza przepływ powietrza i odprowadzanie pary, co sprzyja przegrzewaniu i poceniu się stóp. Wybór najlepiej zatem uzależnić od tego, w jakim okresie zamierzamy się wybrać w góry. Jeżeli będę to ciepłe miesiące, to możemy zdecydować się na letnie buty trekkingowe pozbawione membrany, żeby uniknąć przegrzania stóp. Jeśli natomiast zaplanujemy górskie wycieczki na wczesną wiosnę bądź jesień, to lepiej zaopatrzyć się w obuwie wyposażone w membranę.
Podeszwa – na co zwrócić uwagę?
Zadaniem podeszwy jest przede wszystkim ochrona stopy przed nierównościami podłoża i amortyzacja pracy mięśni i ścięgien podczas chodzenia. Jej ważną funkcją jest także zapewnienie odpowiednej przyczepności do powierzchni, po której się poruszamy. Jak dobrać buty trekkingowe z dobrą podeszwą, która sprawdzi się na szlaku? Trzeba tutaj zwrócić uwagę na to, po jakim terenie będziemy chodzić. Jeżeli będą to niższe partie gór, to możemy pozwolić sobie na buty trekkingowe z podeszwą cieńszą i bardziej elastyczną. Obuwie z twardą podeszwą może być mniej wygodne, szczególnie na długich dystansach, ale okaże się niezbędne podczas wypraw w wyższe partie gór, gdzie podłoże jest dużo bardziej wymagające. Najlepsze buty trekkingowe na wycieczki z dużym obciążeniem w postaci plecaka, to także te z twardą podeszwą. Najważniejsze jest zatem dopasowanie twardości gumy do terenu, po jakim będziemy się poruszać.
Jak mierzyć buty trekkingowe?
Buty trekkingowe powinny być naprawdę dobrze dobrane do stóp. To niezwykle ważne biorąc pod uwagę fakt, że mają nam zapewnić komfort podczas chodzenia po wymagającym terenie. Istotne jest zatem, aby pamiętać o kilku kwestiach podczas przymierzania obuwia trekkingowego. Ma tutaj znaczenie nawet pora dnia. Najlepiej jest je przymierzać, kiedy stopy są zmęczone i lekko opuchnięte, czyli zazwyczaj w godzinach wieczornych. Podczas górskich wypraw stopy pod wpływem wysiłku puchną i zwiększają rozmiar, dlatego należy mieć to na uwadze podczas przymierzania obuwia trekkingowego. Poza tym najlepiej mieć wówczas na stopach skarpety, które będziemy nosić razem z butami, które zdecydujemy się wybrać. To dlatego, że skarpety górskie są trochę grubsze od tych, które nosimy na co dzień. Warto także zrobić mały test przymierzanych butów trekkingowych – w tym celu najlepiej przejść się w nich po schodach i próbować ustawiać stopę w różnych pozycjach. Nie powinna się ona wówczas zbytnio przemieszczać – szczególnie wtedy, kiedy staniemy na krawędzi stopnia przednią częścią stopy. Ruch pięty w górę i w dół powinien być jedynie minimalny. Na koniec dobrze jest pochodzić w obuwiu około dwudziestu minut, żeby ocenić ogólny komfort noszenia, a przede wszystkim to, czy jakieś elementy buta nie uwierają lub nie ocierają stóp.
Buty trekkingowe Tommy Hilfiger męskie – jakie wybrać? Jakie buty trekkingowe damskie będą najlepsze? Te pytania często zadajemy sobie, wybierając odpowiednie obuwie trekkingowe. Bez względu na płeć należy kierować się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa i komfortem, jaki powinny zapewnić nam podczas pieszych wycieczek. Najlepsze buty trekkingowe to zatem te, które uchronią nas przed urazami, bólem stóp, chłodem i nadmierną wilgocią nawet na najbardziej wymagających górskich szlakach.
Dodaj komentarz