Zdrowie

Naturalna kofeina w tabletkach – wpływ na organizm, bezpieczeństwo, skutki uboczne

Naturalna kofeina w tabletkach - wpływ na organizm, bezpieczeństwo, skutki uboczne
Naturalna kofeina w tabletkach - wpływ na organizm, bezpieczeństwo, skutki uboczne

Kofeina jest substancją powszechnie występującą w kawie czy jako teina – w herbacie. Często jednak można spotkać suplementy diety takie jak kofeina w tabletkach, po które sięgają nie tylko sportowcy. Jak naturalna czysta kofeina w tabletkach wpływa na organizm człowieka, czy jej przyjmowanie jest bezpieczne? Jakie mogą być skutki uboczne suplementacji? Poznaj ważne informacje o kofeinie w formie tabletek.

Suplement diety zawierający kofeinę

Tabletki z kofeiną są jednym z często wybieranych suplementów diety na pobudzenie, poprawę koncentracji. Kofeina bezwodna zawarta w preparatach jest czysta, uzupełniona jedynie o proste substancje pomocnicze takie jak sole magnezowe kwasów tłuszczowych. Jedna tabletka zawiera przeważnie 100-300 mg kofeiny, co odpowiada jednej kawie espresso. Optymalna dawka kofeiny zawarta w tabletkach OstroVit: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-kofeina-200-mg-200-tabletek-25608.html jest dobrym źródłem substancji w różnych sytuacjach.

Działanie kofeiny – nie tylko pobudzenie i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej

Kofeina działa przede wszystkim pobudzająco, stymulująco. Już niewielka dawka kofeiny może przyczynić się do:

 • przyspieszenia metabolizmu,
 • wsparcia w odchudzaniu,
 • lepszego spalania tkanki tłuszczowej,
 • działanie pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, korę mózgową,
 • zwiększa zdolność koncentracji,
 • dodaje energii, motywacji do działania,
 • redukuje zmęczenie, jego odczuwanie.

Efekt podobny co po spożyciu kawy czy po energy drinkach pozwala na aktywny nawet cały dzień. Kofeina w tabletkach z powodzeniem wykorzystywana jest także przez sportowców, na przykład przed treningiem czy w trakcie intensywnego wysiłku.

Czy kofeina w tabletkach jest bezpieczna?

Kofeina w tabletkach przy zalecanej dziennej porcji stanowi bezpieczny suplement diety dla zdrowych osób dorosłych. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia mogą stosować kofeinę w celu pobudzenia, stymulacji. Nie zaleca się jednak jej przyjmowania w przypadku uczulenia, a także kobiet karmiącym piersią. Choć kofeina w proszku jest korzystniejsza cenowo, wymaga precyzyjnego dawkowania i łatwiej w jej przypadku o przypadkowe przekroczenie dziennej dawki.

Jakie skutki uboczne może mieć przyjmowanie kofeiny?

Skutki uboczne kofeiny występują przede wszystkim przy jej przedawkowaniu. Jednak z uwagi na to, że substancja wpływa na układ nerwowy i działa pobudzająco, może także powodować:

 • ból głowy,
 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • zaburzenie rytmu pracy serca,
 • nadpobudliwość,
 • problemy z zasypianiem.

Należy pamiętać, by kofeinę w jakiejkolwiek formie przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania. Warto również mieć świadomość, że żaden suplement diety nie zastąpi zdrowej i zróżnicowanej diety oraz aktywności fizycznej.

3 komentarze

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię