Sport Zdrowie

Przyrządy do ćwiczeń – poznaj najlepsze z nich

Przyrządy do ćwiczeń

Trening poszczególnych partii mięśniowych wymaga nie tylko znajomości podstaw anatomii człowieka, ale też posiadania odpowiednich przyrządów do ćwiczeń. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wizyta w pobliskiej siłowni, jednak wykupienie karnetu nie zawsze jest możliwe ze względu na duże koszty lub problematyczny dojazd. Alternatywą jest wykorzystanie specjalistycznych gadżetów, które pozwolą szybko i skutecznie zobaczyć efekty pracy.

Które przyrządy do ćwiczeń brzucha dają najlepsze rezultaty?

Płaski brzuch to marzenie większości osób, jednak ciągłe wykonywanie brzuszków może być po pewnym czasie zarówno nieefektywne, jak i niewygodne. Na ratunek przychodzi wówczas kołyska, czyli przyrząd wspomagający trening mięśni tłoczni brzusznej. Ten prosty gadżet pozwala na poprowadzenie ruchu we właściwym zakresie, a dzięki odpowiednim punktom podporu zabezpiecza skórę pośladków i pleców przed otarciami. Trening mięśni brzucha jest możliwy nie tylko w niskich pozycjach wyjściowych, ale również i na stojąco. Do tego celu warto wykorzystać twister, który dzięki swojej osi obrotu aktywizuje mięśnie skośne i poprzeczne tułowia. Przyrządy do ćwiczeń siłowych mogą spełniać kilka funkcji – najlepszym tego przykładem jest duża piłka gimnastyczna, którą przy odpowiedniej wyobraźni można codziennie wykorzystywać w różnych rodzajach treningów.

Trening górnego tułowia – jakie akcesoria wykorzystać?

Przyrządy do ćwiczeń w domu są chętnie wybierane przez przedstawicieli płci męskiej, zwłaszcza jeśli dotyczy to treningu górnego tułowia i kończyn górnych. Uchwyt do pompek, mimo swojej prostej konstrukcji, sprawdzają się znakomicie do przenoszenia obciążeń na poszczególne grupy mięśniowe tej okolicy. Mięśnie naramienne, piersiowe lub bicepsy pracują najefektywniej w zależności od rozstawu ramion podczas wykonywania klasycznej pompki, dlatego tego typu uchwyt świetnie sprawdzi się w tej roli. Z kolei kettlebell o rodzaj odważnika, którego konstrukcja wymaga angażowania do wysiłku praktycznie każdej grupy mięśniowej w obrębie ramion. Z tego powodu wykorzystanie przyrządów do ćwiczeń klatki piersiowej pozwala uzyskać lepsze efekty, niż w przypadku treningu z obciążeniem własnego ciała.

Najlepsze przyrządy do ćwiczeń nóg

Najpopularniejszym rodzajem gadżetu do ćwiczeń dolnej części ciała jest stepper. Przyrządy do ćwiczenia ud i pośladków mają bardzo często postać nakładek lub gum, które w praktycznym zastosowaniu podczas treningu są po prostu niewygodne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wzorca wejścia i zejścia ze stepu, czyli ruchu kojarzonego z zajęć zumby oraz pilatesu. Dość nieoczywistym akcesorium do ćwiczenia pośladków i nóg są hantle – klasyczne ciężarki do trzymania w rękach świetnie spełniają jednak rolę dociążenia, dlatego w połączeniu z przysiadami rewelacyjnie wzmacniają tkankę mięśniową okolicy pośladków. Od teraz hantle mogą być uznawane za uniwersalne narzędzie, a nie wyłącznie za przyrząd do ćwiczeń rąk!

Jak trenować całe ciało?

Charakterystyka domowych przyrządów do ćwiczeń nie musi oznaczać wąskiego ukierunkowania całego treningu. Podczas aktywności fizycznej praktycznie zawsze dochodzi do aktywizacji większej ilości grup mięśniowych, dlatego konkretne ćwiczenie oddziałuje jednocześnie na brzuch, pośladki i ramiona. Wioślarz jest gwarancją wymagającego treningu, podczas którego kształtują się mięśnie grzbietu, tylnej części uda oraz pośladków. Ruch wiosłowania jest też znakomitym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ ma zarówno charakter wydolnościowy, jak i siłowy. Dla osób preferujących trening akrobatyczny idealne będą z kolei kółka gimnastyczne – warto jednak pamiętać, że ten rodzaj przyrządu do ćwiczeń należy odpowiednio zamontować, tak aby cały trening był przeprowadzany w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach.

Ostateczny wybór zawsze powinien zależeć od indywidualnych preferencji i być poparty zasadami poprawności wykonania danej aktywności fizycznej. Ruch ma korzystny wpływ na wygląd i zdrowie człowieka, ale tylko wówczas gdy jego intensywność i charakter są dostosowane do umiejętności oraz chęci osoby ćwiczącej.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię