Sport

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim – o czym pamiętać?

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim - o czym pamiętać
Bezpieczeństwo na stoku narciarskim - o czym pamiętać

Sezon narciarski tuż, tuż, miłośnicy sportów zimowych zacierają ręce i z niecierpliwością wyczekują pierwszych śniegów na górskich stokach. Gdy już to nastąpi, z pewnością pojawią się na świeżo przygotowanych trasach oddając się swojej pasji. Dziś specjalnie dla wszystkich pasjonatów zimowych sportów przygotowaliśmy mini przypomnienie o bezpieczeństwie na stoku. Zapraszamy do lektury!

Sprzęt

Jeśli masz pod swoją opieką osobę poniżej 16 roku życia, zgodnie z prawem musi ona mieć założony kask na głowę. Jest to przepis, który jest stanowczo egzekwowany w ośrodkach narciarskich, jego brak wiąże się z dużą grzywną – zwłaszcza w zagranicznych ośrodkach. Pomijając kwestie prawne, myśląc o bezpieczeństwie dzieci, to jest to element wyposażenia, który zawsze musi posiadać młody narciarz – uchroni go to przed przykrymi konsekwencjami upadku i uderzeniem się w głowę. Co prawda wymóg ten skierowany jest do młodych narciarzy, to jednak osobom dorosłym również zalecane jest taki środek bezpieczeństwa. Dodatkowo, jeśli jesteś przezorny, to istnieją specjalne ochraniacze na kręgosłup – tak zwane żółwie – szczególnie polecane narciarzom i snowboardzistom z freestylowym zacięciem.

Nietrzeźwi z zakazem wstępu

Przepisy dotyczące jeżdżenia na nartach i snowboardzie po spożyciu alkoholu są jednoznaczne – jest to zabronione i podlega wysokiej grzywnie bądź w przypadku spowodowania wypadku konsekwencjami karnymi. Jeśli więc wypijesz grzane wino w przy stokowym barze, odpuść sobie jeżdżenie przez najbliższy czas i podziwiaj wspaniałe widoki, delektuj się klimatem zaśnieżonych gór.

Na stoku

Jeśli z jakiegoś powodu musisz zatrzymać się na stoku, zrób to tak, aby nie utrudniać jazdy innym. Najbezpieczniej będzie zjechać do boku stoku i tam zrobić sobie przerwę. Ma to szczególne znaczenie przy wąskich przejazdach, a także zmianie nachylenia stoku – stając pod górką, osoby nadjeżdżające zwyczajnie mogą cię nie zauważyć i spowodujesz groźny wypadek, który może nawet prowadzić do śmierci. Taka sama zasada dotyczy schodzenia ze stoku, zaleca się schodzenie bokiem trasy.

Bardzo duże znaczenie ma również dostosowanie prędkości jazdy do umiejętności oraz wybór poziomu trudności trasy – nie porywaj się na zbyt wymagające stoki, będzie to bardziej dla ciebie męczarnia niż przyjemność z szusowania.

Patrz na znaki i stosuj się do nich. Znaki mogą przybrać różną formę – od informacyjnych, ostrzegawczych po nakazujące. Ustawione są dla bezpieczeństwa korzystających z tras narciarskich i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Jesteś świadkiem wypadku? Nie bądź obojętny! Podjedź do jego uczestników i upewnij się, że wszystko jest w porządku. W razie stwierdzenia urazów zabezpiecz miejsce tak, aby inni narciarze widzieli z daleka, że muszą zachować ostrożność. Wezwij odpowiednie służby i udziel w miarę możliwości pierwszej pomocy.

Poza stokiem

Życie górskie toczy się nie tylko na stokach, w ich okolicy na pewno znajdziesz interesujące rzeczy i miejsca do zwiedzania jak Karkonoski spacer w chmurach. Czechy, Polska, Włochy to bardzo popularne kierunki zimowych eskapad naszych rodaków, w każdym z tych państw na pewno znajdziesz coś wartego odwiedzenia.

Wyżej wymienione zasady to tylko kilka, których należy przestrzegać. Najważniejsze, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i nie przeceniać swoich możliwości. A więc jeśli wybierasz się na stok to pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię