Sport

Rodzaje korków piłkarskich – jakie wybrać?

Rodzaje korków piłkarskich - jakie wybrać
Rodzaje korków piłkarskich - jakie wybrać

Piłka nożna pasjonuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wielu chłopców i dziewczynek od najmłodszych lat chce zostać piłkarzem lub piłkarką. Intensywne treningi, szkoły mistrzostwa sportowego – to wszystko droga do zdobycia umiejętności i rozwój talentu. Pasja nie zawsze zamienia się w zawód, ale często pozostaje w sercu i często jest kontynuowana w dorosłym życiu. Wbrew obiegowej opinii uprawianie tego sportu również wymaga odpowiedniego sprzętu – kluczowe jest obuwie i ochronne elementy na nogi. W zależności od miejsca, gdzie się trenuje oraz preferencji do gry używane będą korki lub inne rodzaje butów piłkarskich. Warto, aby piłkarz miał w swojej szafie modele dostosowane do różnych nawierzchni. Czym różnią się poszczególne buty i w jakich sytuacjach je nosić?

Korki buty piłkarskie – jakie są ich rodzaje? 

Obuwie piłkarskie ma specjalne przeznaczenie – dlatego nie zakłada się go na co dzień. Przystosowane jest do zwiększania przyczepności w czasie biegu i wykonywania rozgrywek piłkarskich. Jednak nawet w piłkę gra się na różnych nawierzchniach: na trawie sztucznej, naturalnej murawie, w hali lub na śniegu. Z tego powodu producenci przygotowali różnego typu obuwie. Gdy chodzi o korki buty piłkarskie można podzielić na takie na twarde nawierzchnie, czyli lanki oraz przystosowane na miękką murawę czyli wkręty. Różnią się one podeszwą – producenci dokładają starań aby wszystkie technologie znane z profesjonalnych boisk przenieść na modele mniej zaawansowane, aby nawet amatorzy mogli cieszyć się rozgrywką. Gdy chodzi o buty piłkarskie na rynku są również takie, które przystosowane są do gry wewnątrz hali lub na śniegu.

Obuwie do gry w piłkę wewnątrz hali

Do gry wewnątrz hali powinno zakładać się zupełnie inne obuwie niż to noszone na boisku piłkarskim. Specyfika treningów na parkiecie wymaga, aby buty były przyczepne, ale nie niszczyły powierzchni. Aby sprostać wymaganiom piłkarzy, którzy lubią treningi wewnątrz lub grają w piłkę halową powstały halówki. Mają one elastyczną podeszwę, ale wzmocnione cholewki – dzięki temu nawet w bezpośrednim starciu stopa jest chroniona przed kontuzją. 

Czy w zimie zakłada się inne korki do gry na śniegu? 

Również gra w okresie zimowym rządzi się pewną specyfiką. Zalegający na murawie śnieg sprawia, że w różnych miejscach jest zupełnie inna przyczepność. Gdy chodzi o korki buty piłkarskie do gry w zimie producenci przygotowali turfy, które bywają nazywane również śniegówkami. Nie zapadają się one tak głęboko jak tradycyjne buty piłkarskie, dzięki czemu osiągana prędkość w czasie biegu jest dostosowana do warunków zewnętrznych. Warto mieć tego typu buty na sezon wiosenny i zimowy, aby uniknąć urazów, które mogą wyłączyć zawodnika z zabawy. 

Dlaczego sprzęt piłkarski ma znaczenie nawet w amatorskich ligach? 

Naczelnym celem butów piłkarskich jest zwiększenie możliwości i ułatwienie rozgrywki. Dotyczy to również amatorów i osób grających rekreacyjnie. Odpowiedni sprzęt piłkarski chroni również przed urazami, które mogą być dotkliwe nie tylko dla profesjonalistów.

Dodaj komentarz

W tym miejscu możesz zostawić swoją opinię